Bilim insanları 3D yazıcı ile insan derisi üretti

yapay-deri-uretimi

İspanya Carlos III Üniversitesi’nden araştırmacılar biyolojik bileşenler, kök hücreler ve insan deri hücrelerinden oluşan, biyo-mürekkep karışımı kullanılan biyo-yazıcı ile insan derisi üretti.

Daily Express’in haberine göre başarılı sonuçlar elde eden ekip, biyo-yazıcı kullanılarak gerçek insan derisi üretti. Üretilen bu insan derisi bir çok araştırmada kullanılacak. Kullanılacak en önemli alan ise, deri nakli, yanık deri tedavisi ve yapay iç organları üretimi.

Yapay deri

Araştırmanın başında yer alan, biyomühendislik bölümü profesörü José Luis Jorcano, “3D biyo-yazıcı, insan dokusu üretimiyle ilgili bildiğimiz tüm yöntemleri tamamen değiştirebilir. Bu deri, sadece tedavi ve nakil uygulamalarında değil, endüstriyel ürünlerde, ilaçlarda, çeşitli kimyasallarda ve kozmetik ürünlerinde kullanılabilir. Biyo-mürekkebe farklı hücre tipleri eklenerek organ dokuları üretilebilir, hasar görmüş ya da hasta dokular yenileriyle değiştirilebilir.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 15 yıllık bir çalışma sonucu elde edilen biyo-mürekkep temelli deri, epidermis ile dermisten oluşuyor. Epidermis, çevre koşullarına karşı koruma sağlayan üst deri katmanı. Dermis ise cilde elastiklik ve güç kazandıran kalojen maddesini üreten alt katman. Biyo-yazıcı, yüz santimetre kare bir deri parçası üretimini 35 dakikada tamamlayabiliyor.

José Luis Jorcano

Üretilen yeni teknoloji ilk olarak farelerde denendi ve bu yeni derinin canlı dokularıyla tam uyum sağlandığı görüldü. Gerekli tüm testler yapıldıktan sonra önümüzdeki yıllarda insanlarda da kullanılacağı belirtildi.