Avax Coin Nedir?

Avalanche, kripto para marketindeki bir token’dır. Merkeziyetsiz ve açık kaynaklıdır. Geliştiricileri arasında Türk yazılımcı ve Cornell Üniversitesi’nde görev alan Prof. Dr. Emin Gür Sirer de bulunmaktadır.

Avax, Mainnet’e Eylül 2020 tarihinde girmiştir. AVAX’ın üç temel sloganı vardır.

Blazingly Fast: Avax hızına güvenir. Transfer süresi hızlıdır.

Low Cost: Avax’ın transfer ücretleri oldukça düşüktür. Bu rakam sadece ortalama $0.000004 değerindedir.

Eco-Friendly: Avax’ın bir diğer üzerinde durduğu konu çevre dostu olmasıdır. Yüksek elektrik tüketimi gerçekleştirmez.

avax.network sayfası üzerinden bir Avalanche cüzdanı açılabilir. Yine aynı sayfadan Avax Whitepapers’a ulaşabilirsiniz. Dört ayrı döküman bulunmaktadır. Bunlar Platform, Uzlaşma, Token ve Stablecoin’dir. Bu başlıklar altındaki .pdf formatında dökümanları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Böylece Avax’ın amacını ve nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Kripto para uzmanlarınca bir coin veya token’a yatırım yapılmadan önce Whitepaper dökümanın iyice okunması tavsiye edilir. Böylece kripto para yatırımcıları daha doğru kararlar alabilir, yatırımları bir oyun olarak değil gerçek dünyadaki ihtiyaçlara göre değerlendirebilir..

Avax; Binance, OKEX gibi büyük borsalarda ve Paribu, BTCTurk üzerinden de satın alınabilir. Avax’ın Medium, Twitter, Telegram, Discord, YouTube ve Reddit platformlarında temsilcileri bulunmaktadır. Gelecek için vadetmediklerini, “bugün”e odaklandıklarını belirtiyorlar.

Avax token’da üç çeşit zincir bulunur. Bunlar X-Chain, C-Chain ve P-Chain’dir.

Avax’ın belli bir arz limiti vardır. Bu limit toplam 720 milyon adettir. Kasım 2021 tarihinde $146.22 ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. Güncel değeri $86 civarlarındadır.

Bu yazı hazırlanırken Tekno Lisan sayfasındaki “Avax Coin nedir” makalesinden yararlanılmıştır.