ASPİLSAN, TSK’nin batarya ihtiyacını karşılıyor

ASPİLSAN Enerji, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) pil ve batarya ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş bir kuruluş olarak Kayserili hayırsever vatandaşların ve kuruluşların bağışlarıyla 43 yıldır Türkiye’nin enerji depolama alanında dışa bağımlılığını azaltma yolunda önemli adımlar atıyor. Şirket artık sadece askeri değil, sivil çözümler de geliştiriyor ve TSK’nın ihtiyaç duyduğu uçak, helikopter ve SİHA’lar için özel bataryalar üretiyor.

ASPİLSAN Enerji, Türkiye’nin enerji depolama çözümleri konusunda önde gelen kuruluşlarından biridir. Şirket, lityum iyon şarj edilebilir silindirik pillerden Ni-Cd bataryalara, telsiz bataryalarından havacılık ve helikopter bataryalarına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Özellikle Türkiye’nin ilk ve halen tek Ni-Cd uçak bataryası üreticisi olan ASPİLSAN, 1990’lı yılların başında CN-235 Casa Nakliye Uçağı Projesi kapsamında havacılık bataryaları üretiminde lider konumuna gelmiştir.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ahmet Turan Özdemir, yaptığı açıklamada, Kayseri’deki C-130 uçaklarında 1999 yılında yerli imkanlarla yapılan yenileme çalışmaları kapsamında ASPİLSAN bataryalarının kullanıldığını belirtmiştir. Bu yenileme çalışmalarıyla Türkiye’nin dışa bağımlılığını azalttıklarını vurgulayan Özdemir, C-130 uçaklarının ASPİLSAN bataryaları ile güncellenmesinin 25 yıldır sorunsuz bir şekilde görev yaptığını ifade etmiştir.

ASPİLSAN Enerji, yoğun AR-GE ve teknoloji geliştirme faaliyetleri sayesinde, yaklaşık 40 farklı tipte uçak, helikopter ve İHA/SİHA’lar için batarya tasarlayıp üretebilen bir kapasiteye ulaşmıştır. Özellikle son beş yılda elde ettiği hızlı büyüme ivmesi ve uluslararası sertifikalar olan EASA ve AS 9100 gibi belgeleri almasıyla birlikte, THY başta olmak üzere sivil havacılık pazarı için de batarya tasarımı ve üretimi yapmaktadır.

ASPİLSAN, Türkiye’de geliştirilen tüm hava araçları, örneğin HÜRJET ve HÜRKUŞ uçakları, Gökbey ve ATAK-II helikopterleri, ANKA ve AKSUNGUR İHA’ları dahil olmak üzere TUSAŞ tarafından yürütülen projelerin batarya sistemlerini tasarlayıp geliştirmektedir. Ayrıca, FAA’nın muadili olan EASA Part 21 sertifikasına sahip ASPİLSAN Enerji, dünya genelinde de gelişmiş havacılık bataryaları tasarlayıp üretebilen stratejik bir kurum olarak konumlanmıştır