Kapat

hafif torpido
Haberler Fatih Kara 0

ASELSAN’ın Yeni Torpidosu Görücüye Çıkıyor

*Torpido sergilendiğinde görsel eklenecektir.

ASELSAN’ın denizaltı savunmasına yönelik geliştirdiği hafif torpido ilk kez görücüye çıkıyor.

Son zamanlarda denizaltı savunma harbi konusunda çeşitli ürünler geliştiren ASELSAN, geliştirdiği bu ürünler arasına bir yenisini daha ekliyor. ASELSAN tarafından geliştirilen hafif torpido 9-12 Mayıs’ta 13. kez düzenlenecek olan IDEF’17’de ilk defa sergilenecek.

ASELSAN’ın geliştirdiği hafif torpido, daha önce geliştirmiş olduğu TORK ile büyük ölçüde benzerlik gösteriyor.

Gemilere daha güvenli bir seyir imkanı sağlayan TORK, özgün donanım ve yazılıma sahip bir şekilde milli olarak geliştirildi. Su üstü gemilere karşı atılacak güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliğine sahip. TORK, yaklaşmakta olan torpido tehtidine karşı hassas bir şekilde yaklaşarak mesafeyi ve yönü ölçüyor. İmha mesafesinde patlayarak tehtidi etkisiz hale getiriyor.

ASELSAN’ın, TORK’un geliştirilme aşamasında kazandığı tecrübe su üstü gemilerinde denizaltı savunma harbi maksatlı kullanılan torpidoların geliştirilmesi çalışmalarına yönlendirdi.

Hafif torpido, su üstü gemilerinde mevcut torpido kovanlarından, helikopter ve deniz karakol uçaklarından atılabilecek yapıda geliştirildi.

Hafif torpidonun hedef denizaltıya ilerleme ve hedef arama aşamalarında HIZIR-LFAS sistemleri üzerinden hedefe ait verileri akustik haberleşme kanalıyla alabilmesi de hedefleniyor.

Kaynak:

Yeni Şafak

Sizin için önerdiklerimiz:

Fatih Kara

Metalurji ve Malzeme Mühendisi • MalzemeBilimi.Net | Kurucu ve Yönetici • LinkedIn: @fatihkara41 • Instagram: @fatihkara41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir