ASELSAN Türk Askerine Yardımcı Olacak Bir Dış İskelet Geliştirdi

Asya-Exoskeleton

Mekanik dış iskelet

ASELSAN, Türk askerine arazide yardımcı olacak bir proje geliştirdi. ASYA projesi olarak isimlendirilen bu proje arazi savaşlarının geleceği olarak tanımlanıyor.

ASYA projesinde mekanik dış iskeletler üzerinde çalışan ASELSAN, Türk askerine yardımcı olacak teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Bu projeyle ASELSAN, askerlerin arazideki hareket kabiliyetini artırıyor. ASYA ya da Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi olarak da bilinen bu yeni projede, Özel Kuvvetler’e bağlı olan birimler başta olmak üzere, arazide zorlu şartlarda görev yapan Türk Askerine yardımcı olacak mekanik dış iskeletler geliştirdi.

*Görsel temsilidir.

Exoskeleton olarak bilinen bu dış iskelet, Zorlu arazi koşullarında yer çekiminin kas ve eklemlere uyguladığı çekim kuvvetini azaltıyor. Bu sayede askerlerin performansı artıyor. ASYA sayesinde arazi koşullarında askerler; yürüme, koşma, sıçrama ve tırmanma gibi hareketleri çok rahat ve daha iyi bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Özellikle tam teçhizat ile araziye çıkan askerler için oldukça faydalı olacağı düşünülen bu projeyle askerlerin performansı önemli ölçüde artacak. ASYA ile donanan askerler, bu sistemle ağır yükleri yorulmadan uzun mesafeler boyunca katedebilecekler. ASYA, ASELSAN tarafından geliştirilen CENKER kontrol sistemiyle entegre çalışacağı söyleniyor.

Dünya genelinde bir çok askeri Ar-Ge biriminin üzerinde çalışmalarını yürüttüğü mekanik dış iskeletler, arazi savaşının geleceği olarak tanımlanıyor.

ASYA projesinin ilk prototipi, Mayıs ayında İstanbul’da IDEF 17’de sergilendi.

Kaynak:

https://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/ASELSANdan-Turk-askerine-yardimci-olacak-dis-iskelet.htm