Anasayfa Kategoriler, Malzeme Bilimi, Otomotiv, Videolar Araba lastiğinde devrim mi? (Video)

Araba lastiğinde devrim mi? (Video)


Her gün kullandığımız araba lastiklerini yapmak üzere yeni bir içindekiler listesi ile karşılaşabiliriz bir gün.

Hollandalı lastik şirketi Apollo Vredestein bir çöl bitkisinden elde edilen plastik ve bir tip kara hindiba çiçeği kullanarak bazı araba lastiği prototipleri üretti.

Test sürüşünde görev alan sürücülerin ilk yorumları umut verici oldu.

Uzman isimlerden Peter Snel deneyimleri şöyle anlatıyor:

“Özellikle ıslak zeminde normal lastiklere göre daha iyi bir sonuç aldık. Çevrilme direncinde birşeyler daha yapılması gerekiyor ancak bu plastiği lastiklerde kullanmamız için önemli bir potansiyel de var.”

Bu lastikler bir Avrupa Birliği araştırma projesi kapsamında laboratuvarda üretidli.Araştırmacılar, Avrupa’ya yakın yerlerde yetişen bitkiler istiyorlar ve iyi kalitede lastik üretmek amacındalar. Apollo Vredestein fabrikası yakın vakitte bu malzemelere geçmeyecek.

Ancak bu tip lastikler ne zaman pazara sunulur?

Bu sorunun yanıtı ise uzmanlar tarafından şöyle veriliyor:
“Teknolojik unsurlar gözönüne alındığında, lastiğin elverişli hale gelme sürecine baktığınızda ve sanayide işlenecek miktarda üretilmesini değerlendirdiğiniz zaman, biraz daha zaman geçmesi gerektiği sonucuna varabiliriz.”

Kaynak: tr.euronews.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.


Facebook Yorumları

MalzemeBilimi.Net Yorumları