Altının Az Bilinen 10 Kullanım Alanı

altin-yiyecek

Kıymetli metaller sınıfında yer alan altın düğünler haricinde günümüzde bir çok kullanım alanına sahiptir. Doğada serbest halde bulunur. Yumuşak, parlak sarı renkte, yüksek işleme kabiliyetine sahiptir.

Günümüzde yeryüzüne çıkarılan altının yarısından fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Sebebiyse ülkelerin kağıt para emisyonunun güvencesidir.

Kullanım alanları

1. Elektrik ve elektronik sanayii

Elektrik iletkenliği bakır ve gümüşten sonra en yüksek olan elementtir. Kolay bir şekilde kimyasal tepkimeye girmez. Bu sebeple en çok elektrik ve elektronik sanayilerinde bağlantıların, baskı devrelerinin, terminallerin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplamasında kullanılır.

Korozyona olan dayanımından faydalanılarak ve kulanım ömrünü artırmak amacıyla CD’lerin yansıtıcı yüzeylerinde de kullanılır.

2. Uzay ve havacılık

Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık %98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay kıyafetlerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korur ve yapay uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar.

Bazı uçakların kokpit camlarında buzlanmayı önlemek amacıyla da kullanılır.

3. İnşaat sektörü

Büyük binaların pencerelerinde ince levhalar halinde altın kullanılır. Bu yalnızca estetik açıdan değil, yansıtıcı yüzeyin ısı alışverişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Altın, camlara parlak kırmızı rengini verir. Camsı kütlenin içine çok az miktarda kolloidal* olarak dağılır.

Kolloid: Gerçek çözelti ile heterojen karışımlar arasında yer alan ara karışımların adıdır.

[adinserter block=”4″]

4. Yiyecek ve içecek sektörü

Dünyanın farklı kültürlerinde ve değişik mutfaklarında altın parçacıkları yiyeceklerin üstünde süsleme aracı olarak kullanılır. Özellikle Hindistan, altınla süslenmiş yemekleriyle dünya çapında ünlüdür. Bazı içeceklerin içinde küçük altın parçacıkları bulunabilmektedir.

5. Para

Para basımında yaygın olarak altın-bakır alaşımı kullanılır. İşlenebilirliği oldukça yüksektir.

6. Kuyumculuk

%75 altın – %25 gümüş alaşımı olarak mücevher yapımında kullanılır. Bu alaşımlama sonucunda ortaya çıkan mücevher rengi yeşildir ve mücevher olarak kullanılan diğer altın alaşımıysa altın-nikel alaşımıdır. Bu alaşımlama beyaz altının esasını teşkil eder. Kullanılan oran; %80 altın, %16 nikel, %3 çinko ve %1 bakırdır.

7. Potansiyometre

Altın-palladyum alaşımı olarak potansiyometre yapımında kullanılır. En fazla sertliği %60-65 palladyum ihtiva eden alaşımlar göstermektedir. Düşük sıcaklıklarda yüksek direnç göstermesi sebebiyle potansiyometre* yapımında kullanılır.

*Potansiyometre:Ddışardan fiziksel müdehaleler ile değeri değiştirilebilen dirençlerdir.

[adinserter block=”4″]

8. Altın suyu (Kral suyu)

Hacimce bir birim derişik nitrik asit ile üç birim derişik hidroklorik asitten oluşan karışımdan meydana gelir. Altın kolayca çözündüğü için altın suyu ismini almıştır.

Kimyasal çözme işlemlerinde çeşitli demir cevherlerini, fosfat ihtiva eden kayaçları, cürufları, antimonu, selenyumu ve civa, arsenik, kurşun ve kobalt sülfürleri, nikel-krom alaşımlarını ve çözünürlüğü az olan sülfürleri çözmek için kullanılır.

9. Kaplama

Altının işlenebilirliği çok kolaydır. Şöyle ki; 10 g altın dövülerek 11 m²’lik ince bir levha veya çekilerek 570 m uzunluğunda ince bir tel elde edilebilir. En rahat çalışılabilen metal olarak kalemle işlenerek, kakılarak, dövülerek, oyularak, kabartılarak, dökülerek varak haline getirilip ahşap, metal, deri ve parşömen gibi eşyaları kaplamada kullanılır.

10. Bilişim sektörü

İşlemci bacakları altın alaşımı malzemeden yapılır. Elektronik malzemelerdeki geri dönüşümlerde, altın alaşımdan ayrılarak tekrar kullanacak hale getirilir.

Kaynaklar