Altın fiyatları ne olur? Yükselir mi düşer mi?

Altın fiyatları ne olur? Altın yükselir mi düşer mi? Güvenli liman olarak görülen altının fiyatlarında gerçekleşecek değişimler, yatırımcıları yakından ilgilendirmektedir. Çünkü altın en kötü ekonomik dönemlerde bile yatırım yapmaya değer olarak görünen ve değerini kaybetmeyecek olarak düşünülen bir yatırım aracıdır. Bu yüzden dolar, Euro ve diğer yatırım araçları yerine altına yatırım yapılır. Peki en önemli yatırım araçlarından olan altının fiyatları ne olur, altın fiyatlarını hangi faktörler etkiler?

ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Altın fiyatları ne olur diye sorulduğunda soruya sağlıklı bir cevap vermek için altın fiyatlarına etki eden faktörleri bilmemiz gerekir. Altın fiyatları üzerinde etkili olan belli başlı durumlar vardır. Tabi ki günlük durumlar ve ekstrem durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar dışında altın fiyatlarına etki eden durumlar şunlardır; piyasada çok kağıt paranın olması. Piyasada çok kağıt para olursa yani merkez bankaları çok para basarsa, kağıt para değersizleşmeye başlar. Böylece altına yöneliş olur.

Finansal sisteme güven azaldığında kağıt para yerine altın tercih edilir. Çünkü daha güvenli olarak görülür.

Kağıt para değersizleşmeye başlayınca altına olan talep artar. Buradan şu sonucu da çıkarabiliriz; altına olan talep artarsa altın fiyatları artar. Arz talep çizgisi, diğer yatırım araçlarında olduğu gibi altında da vardır.

Ayrıca dünya çapında meydana gelebilecek savaş, çatışma ve büyük felaketler durumunda da altına olan talep artar. Bazen bu durumlar gerçekleşmeden, gerçekleşme ihtimali olması durumunda da altına olan talep artabiliyor.

Altın fiyatlarındaki temel etkenler yukarıda bahsettiğim durumlardır. Bu durumların olması halinde güvenli liman olarak altına yönelinir ve yatırımlar garanti altına alınmaya çalışılır. Altın fiyatları ne olur diye yorum yapmadan önce yukarıdaki durumları bilmeniz önemlidir.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

Altın fiyatları yükselir mi düşer mi diye bakarken, altına olan talepteki değişime bakmamız gerekli. Yukarıda açıkladığım üzere kağıt paraya ve sisteme olan güven azaldıkça, kağıt para çok olunca, kağıt para değersizleştikçe ve küresel felaket ve savaş durumları oldukça altına olan talep artacaktır. Dolayısıyla altın fiyatları yükselecektir.

İnsanlar tarih boyunca altını ayrıca önemsemişlerdir ve en güvenli yatırım aracı olarak görmüşlerdir. Bu yüzden finansal sisteme olan güven azaldığı zaman bankalara ve diğer yatırım kuruluşlarına güvenemedikleri için altın alıp yastık altında saklamayı tercih ederler. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen Mortage Krizi’nde de bu durum oluşmuştur. Ve uzun yıllar sürmüştür. Bu kriz altın fiyatlarının artmasına sebep olmuştur.

Merkez bankası fazla para basınca, ürünlerin fiyatlarında da artış olacaktır. Çünkü enflasyon var. Fiyatlarda artış olunca sizin cebinizdeki para her geçen gün değer kaybedecektir. Bu yüzden kağıt para değersizleşmeye başlayınca altına yatırım yapılır. Dolayısıyla talep artacak altın fiyatları da artacaktır.

Peki altın fiyatları düşer mi diye bakarsak; altın fiyatlarının düşmesi, yukarıda verdiğimiz faktörlerin gerçekleşmemesi veya tersine işlemesi durumunda olabilir. Yani altına olan talep azaldığında fiyatlar düşer. Mesela elinde yüklü miktarda altını olan yatırımcıların altınlarını elinden çıkarması ve piyasada çok altının olması durumunda altın fiyatları düşer.

Ayrıca yeni altın madenleri bulunup, altın arzı arttığında da altın fiyatları düşer. Çünkü piyasada altın çok olacaktır ve altın alan yatırımcı çok olmazsa fiyatlar düşmek zorunda kalacaktır.

Altın fiyatları konusunda bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de altın ile doların ters orantılı olduğudur. Yani ABD doları kullanırken, Çin altını kullanır. Bu yüzden altın fiyatlarında bir yükseliş meydana geldiğinde genel olarak dolar fiyatları düşer. Dolar fiyatlarında yükseliş olduğunda ise altın fiyatlarında genellikle düşüş olur. Bu yüzden dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ABD ve Çin’in ekonomi politikalarını izlemek altın fiyatları üzerinde meydana gelebilecek değişimleri kestirmek için önemli.

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN NEDİR?

Yatırımcılar ons altın ile gram altını birbiriyle karıştırabiliyorlar. Yani altın fiyatları diye arama yapınca karşılarına gram altın yerine ons altın fiyatı çıkabiliyor. Bu nedenle kafalar karışabiliyor. Şimdi ise aralarındaki farkı görmeniz için ikisini ayrı ayrı açıklayacağım.

Ons altın, dünya çapında altın için kullanılan ortak ölçü birimidir. Yani altın fiyatları bu ölçü üzerinden hesaplanır. 1 ons altın 31,10 gramdır. Altın fiyatlarına bakılırken bu gramaj üzerinden fiyatlar belirlenir. Türkiye’de gram altın fiyatları üzerinden işlem yapıldığı için ons altını bilmeyen yatırımcıları bu durum şaşırtabilir.

Gram altın ise 1 gramlık altın miktarını belirtmek için kullanılan terimdir. Bu durumda ortaya gram altın fiyatları nasıl hesaplanır sorusu çıkmakta. Gram altın fiyatı hesaplanırken ons altın fiyatı, 31,10’a bölünür ve fiyat ortaya çıkar. Örnek verelim;

Ons altın fiyatının şuan itibariyle 1230 dolar olduğunu varsayarsak,

1230 / 31,10 = 39,54 dolar yani gram altın 39,54 dolara tekabül etmekte. Peki gram altının Türk Lirası cinsinden hesabı nasıl yapılır?

(Ons altın / 31,10) X USDTRY şeklinde bir formülle gram altın fiyatı TL cinsinden hesaplanabilir. Az önceki örnek üzerinden bakalım; (USDTRY paritesinin 5,80 olduğunu düşünelim)

(1230 / 31,10) X 5,80 = 229,38 TL yani 1 gram altın 229,38 TL’ye denk gelmektedir.

Gram altın fiyatlarıyla ilgili olarak önemli olarak gördüğüm meselelerden biri de şudur; altın fiyatlarıyla dolar fiyatları arasında ters orantı olduğunu söylemiştim. Fakat gram altın fiyatları hesaplanırken hem ons altın fiyatından hem de dolar fiyatından yararlanıyoruz. Bu yüzden altın veya dolar üzerinde meydana gelecek değişimler gram altın fiyatlarını ciddi şekilde etkilememektedir.