Alper Gezeravcı uzayda, peki şimdi ne olacak?

Türkiye, 18 Ocak Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece, 00:49’da muazzam bir olaya tanıklık etti. Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Dragon mekiği, Falcon 9 roketiyle fırlatılarak, 4 kişilik Axiom 3 görevine başladı.

Her şey 25 dakikada sürdü!

Fırlatma, uzaya çıkış, motor aşamalarının ayrılması ve burun konisinin açılması gibi işlemler sadece 25 dakika içinde gerçekleşti. Dragon mekiği, yörüngeye oturduktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetleneceği irtifa ve yöne doğru manevralara başladı. Bu uzun yolculuk 30 saatten fazla sürecek.

Dragon mekiği, UUİ’ye yaklaşacak, nihai kenetlenme manevralarını otonom şekilde gerçekleştirecek ve ekibin UUİ’ye geçişini sağlayacak. Hedeflenen kenetlenme tarihi 20 Ocak 2024 Cumartesi TSİ 12:19. Canlı yayın ise TSİ 10:30’da başlayacak. Dragon, UUİ’de, uzay tarafına bakan Harmony modülüne kenetlenecek.

Ekip, UUİ’de 14 gün boyunca çeşitli deneyler gerçekleştirecek. Yapılacak deneylerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dönüş yolculuğu başladığında, Dragon mekiği UUİ’den ayrılacak. UUİ’den ayrılmanın ardından, alçalma manevraları ile atmosfere giriş yapacak. Atmosfere giriş sırasında saatte 27 bin kilometreyi bulan hızla ısınan Dragon, hızını dakikalar içinde saatte 500 kilometreye düşürecek. Ardından dört ana paraşüt açılarak, mekik okyanusa düşecek.

Okyanusa düşen mekik hızla sudan çıkarılacak, gerekli kontroller yapıldıktan sonra kapak açılacak ve Alper Gezeravcı, tarihi uzay yolculuğunu tamamlayarak tekrar Dünya’ya ayak basacak.