ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemi Nedir?

Günümüz tanklarını en zorlayan konulardan biri operasyon sırasında çeşitli tanksavar silah atışları ile tankın kullanılamaz hale gelmesi veya daha kötü bir şekilde mürettebatın ciddi şekilde zayiat vermesidir. Zırh teklonojisi ne kadar gelişse de tanksavarların gelişimi hızlı ve etkili bir şekilde olması tankları savaş alanında zaman zaman zor durumlara düşmesine sebep olmuştur.

Dünya genelinde savunma sanayii mühendisleri bu konuda farklı varyasyon arayışlarına girmiş ve yeni bir çözümler ortaya koymuşlardır. Ülkemizde ise ASELSAN öncülüğünde projelendirilen ve geliştirilen AKKOR (Aktif Koruma Sistemi) tanka gelecek mühimmatı tank ile fiziksel olarak etkileşime girmeden havada imha ederek tehlikeyi bertaraf etmesi amaçlanmaktadır.

Akkor Çalışma Sistemi

Tanka gelen mühimmat tank üstündeki fiziksel imha radarı tarafından algılanır ve tank içindeki mürettebat uyarılır. Daha sonra atıcı lancerler hızlı bir şekilde akkor mühimmatını ateşlenmesini sağlar. Aselsan mühendislerinin beyanlarına göre tanka 15-20 metre mesafede iki mühimmat karşılaşıyor. Akkor muhimmatının uç tarafındaki tapa radar görevi görüp düşman muhimmatının gelme açısı,hızı ve mesafesini hesaplayarak, Akkor mühimmatı en uygun zamanda kendisini patlatarak düşman muhimmatının da patlamasına sebep oluyor ve tanka ulaşmadan mermi imha ediliyor.

Aselsan Akkor’un en büyük avantajı mühimmatın uç tarafındaki tapanın kendi  hesaplamasını yaparak gelen tehtidin değişken olabilecek durumlarını da belirleyebilmesidir.

Akkor 360 derecede tam koruma sağlayabilirken yükseliş olarak da 70 derecede aktif koruma imkanı sağlar . Bu durumda meskûn mahal operasyonları sırasında yüksek binalardan gelebilecek tehtitlere koruma sağlar. Yüksek çözünürlükteki  radar sensörleri RF algılama yaptığından dolayı her koşulda Akkor’un çalışmasına etkendir.

Dunyadaki benzer çalışmalarda ise İsrail öne çıkıyor. İsrail ordusu Akkor’a benzer bir sistemi Merkava tanklarında aktif olarak kullanmaktadır. Avrupa ülkeleri ise benzer teknoloji üzerinde çalışmakta ama aktif kullanıma henüz geçilmemiştir.

2008 yılında ilk çalışmalar başlarken 2010 yılında ilk defa test edilmiş ve başarılı olmustur. 2015’te yapılan sözleşme gereği olarak da 2020 yılı içerisinde teslimatı planlanan Akkor ilk kullanıma Altay tankları ile girmesi bekleniyor.