Adobe, tasarım ve stili gerçek zamanlı olarak değiştiren interaktif bir elbise yaptı

Yazılım şirketi Adobe, tasarımını ve stilini neredeyse her saniye değiştirebilen interaktif bir elbise olan Project Primrose’u geçtiğimiz hafta Los Angeles’ta düzenlenen Adobe MAX 2023 etkinliğinde tanıttı.

Günümüzde pek çok tasarımcı yeni tasarımlar denemek için Adobe Illustrator kullanıyor. Bu tasarımları bir düğmeye tıklayarak gerçek nesnelerde hızla hayata geçirebilseler harika olmaz mıydı?

Esnek tekstil ekranların potansiyel kullanımını gösteren interaktif bir elbise olan Project Primrose’un vizyonu budur. Elbise, içerik oluşturucuların ve tasarımcıların tasarımlarını ve kreasyonlarını interaktif elbiseye yansıtabilecekleri emissif olmayan tekstillerden yapılmıştır.

Project Primrose, kullanıcılarının Firefly, After Effects, Stock ve Illustrator gibi Adobe yazılımlarıyla oluşturulan içerikleri görüntülemesine olanak tanıyor. Tek bir düğmeye tıklayarak görünümünü değiştirebiliyor ya da kullanıcının hareketlerine tepki verebiliyor.

Saniyeler içinde görünümünü değiştirebilen göz kamaştırıcı elbisenin arkasındaki ekip, geçen hafta Los Angeles’ta düzenlenen Adobe MAX 2023 etkinliğinde elbiseyi nasıl yaptıklarını açıkladı. Yenilikçi kumaşın yaratıcılarından Christine Dierk, elbisenin kullanıcının özelleştirebileceği ve canlandırabileceği farklı tasarımları nasıl sergileyebileceğini gösterdi.

İşin sırrı malzemenin yansıtıcılığında ve bileşiminde yatıyor. Elbisenin üzerindeki her bir payet, kullanıcının tercihlerine göre renk ve parlaklık değiştirebilen akıllı malzemelerden yapılmış minyatür bir ekran. Elbiseyi giyen kişinin kendi yarattığı farklı desenleri görüntülemesine olanak tanıyor, hatta bu desenler gerçek zamanlı olarak canlandırılabiliyor.

Proje henüz geliştirmenin ilk aşamalarında, ancak çeşitli alanlarda çok çeşitli olası uygulamaları var. Tasarımcılar bu teknolojiyi askeri kıyafetlere, reklamlara, modaya, mobilyalara ve diğer yüzeylere katarak sonsuz stil olanaklarını ortaya çıkarabilirler – örneğin favori bir tasarımcının en son tasarımını indirip giyebilmek gibi.

İster kıyafetinizi ruh halinize uydurmak, ister yaratıcılığınızı göstermek ya da en sevdiğiniz tasarımcıların en son trendlerine erişmek isteyin, Project Primrose size kendinizi yeni yollarla ifade etme gücü veriyor.

Christine Dierk interaktif elbiseyi Adobe MAX 2023’te sundu; kendisi ve TJ Rhodes ve Gavin Miller’dan oluşan araştırma ekibi, emissif olmayan esnek ekran sistemleri için yansıtıcı ışık difüzör modülleriyle ilgili çalışmalarını 2022’de yayınlamıştı.