5G çıkış tarihi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından açıklandı

5G çıkış tarihi

5G çıkış tarihi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. 5G’nin çıkış tarihi hedefi açıklandı.

5G, günümüzün en yüksek teknolojilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar 5G ile birlikte daha hızlı internete sahip olurken bunun yanı sıra daha yüksek bant genişliği, daha yüksek kapasite ve daha düşük gecikme sayesinde 5G’nin kullanım alanı yalnızca cep telefonları olmayacak. Nesnelerin interneti kavramı da 5G ile birlikte eskisinden daha çok yaygınlaşırken 5G’nin kapsama alanı oldukça dar olduğu için neredeyse her mahallede bir 5G baz istasyonu bulunacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Doktor Ömer Fatih Sayan, daha hızlı bir teknolojiye ve daha büyük yeniliklere kapı açacak olan 5G teknolojisinin ne zaman ülkemizde kullanılacağı konusunda bir açıklama yaptı.

5G çıkış tarihi

5G çıkış tarihi hakkında bilgi verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Doktor Ömer Fatih Sayan, 5G’nin ne zaman resmî olarak kullanıma sunulacağı konusunda bir açıklama yaptı. 2020 yılında 5G ile ilgili bazı çalışmalar yapılmıştı. Yapılan testler sonucunda başarıya ulaşılarak çalışmalar hız kazanmıştı. Şu anda İstanbul Havalimanı’nda 5G hattı bulunuyor. 5G cihaza ve 5G içeren bir hatta sahip insanlar burada gezdiğinde 5G simgesi ile karşılaşabiliyor. Henüz ülkemizde olmasa da turistler havalimanında 5G’nin faydalarından yararlanabiliyor.

Ömer Fatih Sayan, 26 Mayıs 2021 tarihinde 5G ile ilgili bazı teknolojilerin demosunun yayınlanacağını ve bu konuda paylaşımların yapılacağını duyurdu. Henüz bu konuda detaylı bilgi yer almıyor olsa da zamanı geldiğinde demo ile ilgili daha fazla bilgi almış olacağız. Büyük ihtimal hız testi yapılacak ve 5G teknolojilerinin tanıtılacağı bir demo olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan, 2022 yılında frekans ilahesinin tamamlanacağını, 2023 yılı ile birlikte ilk 5G sinyallerinin vatandaşın cep telefonlarına ulaşacağını açıklıyor. Kısacası 2023 yılı ile birlikte 5G resmî olarak hizmete girmeye başlayacak. 5G ile birlikte daha hızlı bir internet, daha güçlü bir teknoloji insanları bekliyor olacak, nesnelerin interneti daha da yaygınlaşmaya başlayacak.