3. Nesil Kahve Demleme Ekipmanları

3. Nesil Kahve Demleme Ekipmanları

Kahvenizin lezzetini arttıracak ve istediğiniz gibi bir kahve demlemenizi sağlayacak ekipmanlar ve kullanımlarını listeledik. Tamamını okuduktan ve deneyimledikten sonra kendiniz için en doğru ve güzel kahveyi ve demleme metodunu tespit edebilirsiniz.

3. Nesil Kahve Demleme Ekipmanları

Son yıllarda dilimize pelesenk olmuş 3. nesil kahvenin ne olduğunu ve ne olmadığını tanımlayarak başlamak istiyoruz. Kahvenin serüvenini bilirsek demleme konusunda özel deneyimler geliştirebilir, kahvemizi lezzetlendirmek için neler yapabileceğimizi doğru tekniklerle öğrenmiş oluruz. Kahve çekirdeğini seçtikten hemen sonrasında takip eden öğütme ve demleme süreçlerinde en önemli etmen kahve demleme setleri oluyor. Kendi içlerinde pek çok farklı kategoriye ayrılan bu setleri yazımızda filtre kahve ekipmanları ve 3 nesil kahve ekipmanları olarak 2 başlık altında detaylıca inceleyeceğiz. Gelin 3. nesil kahveyi tanımlayarak başlayalım. 

3. Nesil Kahve Nedir?

1. nesil, dünyanın kahveyi keşfetme serüveni olarak adlandırabileceğimiz bir süreç oldu. 1. dalga kahveler, hazır bir diğer adıyla instant kahve olarak bilinen ürünlerdi. 2. dalga kahvelerse endüstriyel kahve olarak bilinen, büyük markaların ürettiği, market raflarında da bulabileceğiniz kahvelerdi. 3. nesil kahvenin bu 2 dalgadan en büyük farkıysa butik ve taze kavurma yöntemini benimsemiş olmasıdır. Lezzetinin yüksek, deneyiminin çok iyi olmasının sebebi de taze kavrulmuş bir kahve tüketiyor olmaktır. 

Kahvenin demleme ve kavrulma biçimleri birbirinden farklı olsa da ana motivasyon oradaki lezzeti istediğiniz tonda bardağınıza taşıyabilmek, kahveden en yüksek zevki alabilmektir. Bu lezzet transferi sürecinde kahve demleme setleri arasında en favori iki ürün filtre kahve ekipmanları ve 3 nesil kahve ekipmanları setleridir. Ekipman ve ürünlerle ilgili detayları ve demleme çeşitlerini sizler için inceledik. 

3. Nesil Kahve Demleme Çeşitleri Nelerdir?

Kahvenizin lezzetini arttıracak ve istediğiniz gibi bir kahve demlemenizi sağlayacak ekipmanlar ve kullanımlarını listeledik. Tamamını okuduktan ve deneyimledikten sonra kendiniz için en doğru ve güzel kahveyi ve demleme metodunu tespit edebilirsiniz. 

1. Chemex: Kum saati gibi görünen, üzerine kağıt filtre yerleştirilerek demleme yapılan bu cam ürün 3. nesil kahve ekipmanları arasında en trend olandır. Drip yani damlama yöntemiyle demleme yapan basit ve 2 parçalı bir sistemdir. Sadece chemex ve kağıt filtre kullanarak 3-4 dakika içerisinde lezzet bir kahve demleyebilirsiniz. Bu pratikliği sebebiyle filtre kahve ekipmanları arasında en kolay kullanıma sahip olan üründür. Chemex’in üst kısmına filtreyi yerleştirip içerisine kahveyi koyduktan sonra dairesel hareketlerle sıcak suyu ilave ederek demleme yapabilirsiniz. 

Chemex

V60: 3 parçalı bu kahve demleme setleri, V60, demleme haznesi ve kağıt filtreden oluşuyor. Tortusuz kahve severler için en iyi demleme yöntemi diyebiliriz. V60’ı cam, bakır ya da seramik seçmenizi öneririz. Demleme haznesi genelde camdan üretiliyor. Kağıt filtre de ise tamamen damak tadınıza göre işlenmiş beyaz ya da saman kağıdı filtreler tercih edebilirsiniz. Chemex gibi 3-4 dakika da demlemeyi tamamlayabilirsiniz. Kullanım açısından da birebir Chemex’e benzemektedir. 

V60

Aeropress: Basınçla demleme yapan bir ekipmandır. 3. nesil kahve ekipmanları arasında yer alsa da filtre kahve ekipmanları arasında yer almaz çünkü espresso benzeri kahveleri demlemek için uygundur. Hafif ve oldukça dayanıklı bu ekipman dış alanlar, kamplar ve tatiller için oldukça uygundur. Bir kağıt filtre ve bir kupa bu ekipmanla lezzetli kahveler yapmak için yeterli malzemelerdir. Aeropress ile ilgili demleme ve kullanım detayları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aeropress

Sifon: Vakum Pot adıyla da bilinen bu kahve demleme setleri şu ana kadar işlediklerimiz arasında en komplike olanı sayılabilir. Büyüleyici görüntüsünden de anlaşılacağı üzere oldukça kırılgan ve pahalı zevklere hitap eden bir bütçesi vardır. 3 hazneden oluşan bu set 3 dakikada demlemeyi gerçekleştiriyor. 

Sifon

French Press: Hafif ve kolay kullanımıyla kamp, tatil ya da acil anlarda kullanılan filtre kahve ekipmanları arasında ev, ofis kullanımına en uygun olanlardır. Çünkü bu ürün her ne kadar 3. nesil kahve ekipmanları kategorisinde yer alsa da bitki çayı demlemek gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır. 4 dakikada demlemeyi tamamlayan bu ürün tek başına kullanımakta demleme için yardımcı bir ekipmana ihtiyaç duyulmamaktadır. Yalnızca çekirdeğinizi kendiniz öğütüyorsanız bir değirmene ihtiyaç duyabilirsiniz.

French Press

Moka Pot: Kahve demleme setleri arasında görünümü en sevimli olandır. İtalya kökenli bir ekipman da french press gibi tek başına kullanılmaktadır. 2-3 dakika gibi bir sürede demlemeyi tamamlayan ürün, doğrudan ateşin üzerine yerleştirilerek kullanılıyor. Isınan suyun kahveyi demlemesi ve hazneye doldurması yöntemiyle hazırlanıyor. 

Moka Pot

Flower Dripper: Adından da anlayacağınız üzere kendisini çiçek görünümüyle tanıyoruz. 3. nesil kahve ekipmanları arasında V60’a benzeyen bu ürün farklı olarak daha fazla ve derin oyuğa sahiptir. Oyuklar sayesinde hava geçişi çok daha başarılı sağlanır ve lezzet katlanır. Bu özelliğiyle filtre kahve ekipmanları arasında en lezzetli sonucu veren ürünlerden biridir. Genellikle porselenden üretilen bu üründe demleme yapabilmek için biz demleme haznesi ve filtre kağıdı yeterlidir. 

Origami Dripper: Japon kahve demleme setleri arasında yer alan Origami Dripper genellikle porselenden üretilir ve bardağa uyumlanmasını sağlayan ahşap bir ek ürünle satılır. Dripper demleme yapan diğer ürünlerle benzer şekilde kullanılır. 

Cold Brew: Kışın içimizi ısıtan kahvelerin yazın ferahlık veren buz gibi hallerini unutmamak gerek. Clod Brew buz gibi ve lezzetli kahveler için soğuk suyla demleme yapabileceğiniz 3. nesil kahve ekipmanları içinde ilkidir. Filtre kahve ekipmanları kullanmadan evde kolayca bu yöntemde demleme yapabilirsiniz. Ağzı kapaklı bir şişeye kahvenizi ve suyunuzu ekleyip 24 saate kadar bekletir ardından süzerek servis ederseniz leziz bir soğuk kahve elde etmiş olursunuz.

Cold Brew

Cold Drip: Kahve demleme setleri arasında son olarak inceleyeceğimiz bu yöntem de soğuk kahve demleme için. Görüntüsü ve hassaslığı ile sifona çok benzeyen bu ürün soğuk hatta buzlu su kullanılarak demleme yapıyor. Bu demleme yönteminde de kağıt filtre kullanılıyor ve cold brew gibi 24 saatte demleme sonucu veriyor. 

Cold Drip

Kahve Demleme Setleri

Orijinal ve garantili yüksek kalite kahve demleme ekipmanlarına kahvebi.com ‘un avantajlı fiyatlarıyla ulaşabilirsiniz.