3 Boyutlu Yazıcı Sektörü Hızla Büyüyor

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, 3 boyutlu yazıcılar için 2019 yılının üçüncü çeyreğinde endüstriyel yazıcılara olan talebin arttığı ortaya çıktı. Rakamlara göre, sevkiyatlar 12 aylık dönemde istikrarlı bir yüzdeyle %12 oranında büyüdü. Bununla birlikte, üçüncü çeyrekte, özellikle endüstriyel polimer 3 boyutlu yazıcılar için %8 artış meydana geldi. Malzeme bilimi ve üretim alanında son yeniliklerden biri olan 3 boyutlu yazıcı sektörü, sektörün yeni gelişmesi olmanın dışına çıkıp üretim anlamında bayrağı eline alacakmış gibi görüntü vermeye başladı.

Endüstriyel polimer 3D yazıcı sektörü, geçen yıl 3D yazıcı gelirinin yüzde 70’inden fazlasını oluşturdu. Pazarda satışa sunulan bu birimlerin ortalama fiyat etiketi $100,000 seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte en büyük küresel büyümeyi yaşayan şirketler arasında HP ve Çin şirketi UnionTech yer aldı. HP şirketinin yaptığı açıklamaya göre satış rakamları geçen yılın aynı ayına göre %347 oranında artış gösterdi. Endüstriyel anlamda polimer 3 boyutlu yazıcılara artan talep sonrası teknoloji devi olan HP şirketi, yazıcılar sektöründe en önemli iki şirketten biri haline geldi.

Raporda ayrıca 2019 için diğer yazıcı sınıflarında dikkate değer rakamlar vurgulandı. Metal 3 boyutlu yazıcılar toplam gönderilerin ürünlerin sadece yüzde 32’sini oluşturdular ancak bu yılın toplam gelirinin %51’ne sahipler. Analize göre, metal 3 boyutlu yazıcı sektörü şu anda en hızlı büyüyen katkı üretim sektörü olarak gözükmekte. Metal 3D yazıcı sevkiyatları son iki yılda%30 oranında büyüme kaydetmektedir.

Gelecek İçin 3 Boyutlu Yazıcı

Diğer yandan daha önce sektöre hakim olan metal tozu yatak füzyon 3D yazıcı sektörü azalma gösterdi. 2018 yılının aynı ayına göre %19 oranında azalma görüldü. EOS ve GE Additive şirketleri, o zamandan beri gönderilerin sürekli olarak azaldığını bildirdi. Endüstriyel kullanım için üreticilerin tercihlerinin daha çok polimer ve metal yazıcılara doğru yöneldiği rakamlara bakıldığında ortada. İkinci en büyük endüstriyel 3D yazıcı pazarı olan Batı Avrupa, küresel ticaretteki gerginliğin artması nedeniyle gönderilerde %28 oranında bir düşüş olduğunu bildirdi. Bu, sektörün gelişmekte olan teknolojilerinin büyümesi için zorlu bir ortam sağlamakta ancak Asya pazarı, Avrupa ülkeleri kendi problemlerini aşana dek sektöre öncülük edecek gibi duruyor.

3 boyutlu yazıcı sektörü oldukça gelişip, tıpkı bilgisayar ve akıllı cep telefonları gibi bizlerin kısa sürede yetişemeyeceği seviyelere çıkmadan önce gelişmeleri yakından takip etmeli ve bir yanından sektöre giriş yapmayı denemeliyiz. Üretim anlamında çok büyük yüzdelere sahip olmasa da ilerleyen yıllarda gelişmiş bir ülke olabilmenin önemli bir koşulu oldukça gelişmiş düzeyde 3 boyutlu yazıcılara sahip olmak olabilir. Ürettikçe gelişen dünyada üretimin önemli bir parçası olabilecek teknolojiler, bizlerin yeni ilgi alanları olmalıdır.

Kaynak

https://www.engineering.com/AdvancedManufacturing/ArticleID/19872/Polymer-3D-Printing-Sector-Shows-Continuing-Growth.aspx