Anasayfa Havacılık, Kategoriler, Üniversite Yerli Uçaklar İTÜ’de Tasarlanacak

Yerli Uçaklar İTÜ’de Tasarlanacak

ituargeofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne açılan Ar-Ge ofisiyle öğrenciler havacılık sektörüne hazırlanıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan protokol ile birlikte Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (UUBF) bünyesinde THY Ar-Ge Ofisi kuruldu. Kurulan ofiste THY ile İTÜ UUBF arasında çeşitli projeler yürütülecek.

Öğrenciler Ar-Ge ofisinde belirli aralıklarla düzenlenecek seminerlerde, sektör temsilcileriyle bir araya gelerek havacılık sektöründeki yenilikçi düşünceleri ve gelişmeleri yakından takip etme fırsatı elde edecek. Ayrıca anlaşma çerçevesinde öğrenciler hem İTÜ’nün teknik altyapısına hem de THY’nin dokümanlarına ulaşabilecek.

Ofis’te çalışır durumda 8 istasyon yer alıyor  ve projenin içeriğine göre farklı fakültelerden de başvuruda bulunan öğrenciler oluyor. Uçak ve Uzay Bilimleri fakültesinin yanı sıra Elektrik-Elektronik Fakültesi, Kimya Metalürji Fakültesi gibi diğer fakültelerin öğrencileri de projelerde yer alabiliyor.

Kar amacı güdülmeden kurulan ofiste öğrenciler havacılık sektörüne dair bilgiler edinerek tam donanımlı elemanlar olarak sektöre atılabilecek. Ofis’in çalışmaları kapsamında lisans öğrencileri bitirme projelerini, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise çalışmalarını burada haftanın belirli gün ve saatlerinde sürdürebilecek.

Geliştirilecek projeler ile uçaklarda kullanılan sistemlerin Türkiye’de üretilmesi, bu ürünlerin havacılık sektörüne kazandırılması ve gelecekte üretilecek kendi uçaklarımızda kullanılması amaçlanıyor.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...