Anasayfa Haberler, Malzeme Bilimi Yapay örümcek ipeğinden ayakkabı üretildi

Yapay örümcek ipeğinden ayakkabı üretildi

Doğadan ilham alan teknolojiler farklı alanlarda kullanılmaya devam ediliyor. Bunlardan biri de spor. Futurecraft Biofabric isimli spor ayakkabısının yapıldığı malzeme örümcek ağlarının yapısındaki proteinlerin sentetik olarak üretilmesi ile elde edildi.

Biosteel olarak isimlendirilen malzeme normalde kullanılan sentetik ipliklerden %15 daha hafif. Aynı zamanda örümcek ipeğine benzer şekilde çok güçlü ve dayanıklı. Malzemenin üstün özelliklerinden biri de doğada biyolojik süreçler sonucu tamamen parçalanabilmesi.

Sentetik örümcek ipeğinin üretiminde transgenetik (biyoteknolojik yöntemlerle genomuna dışarıdan gen aktarılmış) keçilerin sütlerinden elde edilen proteinler kullanılıyor. Daha sonra gerçekleştirilen döndürme süreci ile -örümceklerde olduğu gibi- sentetik ipek liflerinin yapısındaki proteinlerin belirli düzene ulaşması sağlanıyor.

Kaynaklar
https://www.amsilk.com/industries/biosteel-fibers
http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/yapay-orumcek-ipeginden-ayakkabi

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...