Anasayfa Bilimsel Deneyler, Kategoriler, Malzeme Bilimi, Videolar Yanardağlar bilim adamlarının ilham kaynağı oldu (Video)

Yanardağlar bilim adamlarının ilham kaynağı oldu (Video)

Bilim adamları dayanıklılık ve yalıtım üzerine çalışmalar yapıyor.

Araştırmacılar yalıtım için kullanılan maddelerin yerine yalıtımda volkanik kayaların kullanılması sonucunda ne olacağını araştırıyorlar. Krakow Teknoloki Üniversitesindeki (Polonya) çalışmakar volkanik kaya ve küller üzerine yapılıyor. Elde edilen inorganik jeopolimer, Prof Janusz Mikula’ya göre granit kadar sert. Mikula şunları ifade ediyor: “izim elde ettiğimiz jeopolimer kendine has özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Her şeyden önce ısıyla dayanıklılığı artıyor. Evinizde bir yangın olduğunu düşünün. İçerideki sıcaklık 800-900 dereceye kadar çıkar. Normalde bildiğimiz inşaat malzemeleri ve hatta polimer dahi gücünü kaybedecektir. Yırtılma ve parçalanmalar başlar. Fakat bizim polimerimizde aksine dayanıklılık artacaktır.”

Bilim adamları çeşitli alanlarda kullanabilmek için araştırmalarına devam ediyor.

Kaynak: tr.euronews.com

Sosyal medyada paylaş;

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...