Anasayfa Malzeme Bilimi, Videolar Termit Kaynağı / Tren Raylarının Kaynağı (Video)

Termit Kaynağı / Tren Raylarının Kaynağı (Video)


Alümino termit kaynağı olarak da bilinen Termit kaynağı, bir metaloksit tozu ile alüminyum tozu arasında oluşan alüminotermik reaksiyon sonucu ergitilen metalin kaynak edilecek parçaların alın yüzeylerine dökülerek birleştirilmesini sağlayan bir döküm ergitme esaslı kaynak yöntemidir. Yöntem günümüzde özellikle demiryolu raylarının birleştirilmesinde yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadır. Ayrıca, yöntemin bazı batı ülkelerinde inşaat demirlerinin alın alına kaynağında ve demiryollarında da bakır iletkenlerin raylara kaynağında kullanıldığı bilinmektedir.

Termit kaynağı, bir metaloksit tozu ile alüminyum tozu arasında oluşan alüminotermik reaksiyon sonucu, aşırı ısıtılarak ergitilen metalin kaynak edilecek parçaların alın yüzeylerine dökülerek birleştirilmesini sağlayan bir döküm ergitme esaslı kaynak yöntemidir. Bu yöntemde, kaynak edilecek bölge bir döküm kalıbı içine alınır ve ergitilerek dökülen sıvı metal, hem kaynak enerjisini taşır hem de ek kaynak metali görevi yapar. Yöntemin esası, alüminyumun oksijene karşı ilgisinin (affinitesinin) diğer metallere kıyasla daha fazla olmasından yararlanılarak ince taneli metal oksitlerin redüklenmesine dayanır.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.


Facebook Yorumları

MalzemeBilimi.Net Yorumları