Anasayfa Kategoriler, Maden Tam 24,5 tonluk rezerv!

Tam 24,5 tonluk rezerv!

bakir_7884Kastamonu Hanönü’nde, Türkiye’de özel sektörü tarafından bulunan, en büyük bakır rezervini çıkarma çalışmaları hızla ilerliyor.

“ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ”
İlbak Holding kuruluşu olan Asya Maden tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşılıyor, ÇED Olumlu belgesi alınmış olup, bu konuda İlbak Holding yöneticisi Murat İlbak; “İki yıldan bu yana Türkiye’de özel sektör tarafından bulunan en büyük bakır rezervini Türk ekonomisine kazandırmak için yaptığımız yatırımda artık sona yaklaşıyoruz” dedi.

İlbak, yurtdışından konuyla ilgili uluslararası kuruluşların (DMT/IMC/TÜV) yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek “Türk ekonomisi için çok önemli bu rezervin kullanıma girmesi amacıyla yaptığımız çalışmalarda, maden sahasına ulaşım için 30 km yol yapıldı. 55.000 metrelik sondajdan sonra 2.000 hektarlık jeolojik harita hazırlandı. Bu çalışmalar sonunda 24.500.000 ton görünür ve 12.000.000 ton muhtemel bakır rezervi olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin bakır konusundaki cari açığı 4 milyar dolar. Bu rezerv bu açığı önemli oranda olumlu etkileyecek. İlbak Holding kuruluşu Asya Maden’in bu rezervi işlemesi sonucunda Türkiye bakır ihtiyacının yaklaşık %10’u karşılanacak” dedi.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...