Anasayfa Kategoriler, Malzeme Bilimi, Videolar Su tutmayan metal üretildi

Su tutmayan metal üretildi

Suyun nesneler üzerinde uzun süre kalması bazı durumlarda sorunlara neden olabiliyor.

su tutmayan metal

Nesneler üzerinde kalan su nesnelerin bozulmasına ve çeşitli olumsuzluklara yol açabiliyor.
Örnek vermek gerekirse, uçakların kanatlarında kalan ve buharlaşmayan su uçuş sırasında donacağından hem uçak hem de uçuş için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Geliştirilen teknoloji ile yeni bir hirofobik metal ise suyu nesnelerin üzerinde barındırmadığı gibi üzerine damlayan suyu da uzaklaştırıyor.

Rocherster Üniversitesindeki (ABD) araştırmacıların lazer teknoljisi ile geliştirdiği yüzey, tamamiyle metal ile tümleşik bir yapıda bulunuyor. Bu sebeple, ayrı bir madde olmadığından uzun yıllar özelliğini koruyabiliyor. Bu metalin gelişen teknoloji ile bütün metal parçalarda kullanılması planlanıyor.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...