Anasayfa Kategoriler, Teknoloji Raysız tren geliştirdi!

Raysız tren geliştirdi!

20130207092939_tren4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan projede, trenler havadan hareket ediyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Profesör Ekrem Yanmaz, raysız tren projesi geliştirdi.

4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan model, gelecekte insan ve yük taşımadan kıtalar arası yolculuklara kadar kullanılabilecek bir yenilik.

Birkaç elementin laboratuar ortamında birleştirilmesiyle oluşan kristal, soğutulduğunda belirli bir düzene sahip mıknatısdizisinin üzerinde havada asılı kalabiliyor.

Bunun yanı sıra ilk hareketle uzun bir yol kat edebiliyor.

Maketi yapılan projeyi Yanmaz, “Manyetik alan çizgileri bu kristale giremeyince ne oluyor arkadaşlar bu sefer bir şemsiye düşünün şemsiyenin üzerinde bir malzemenin havada durduğu şeklinde duracaktır. Bu şekilde yüzme gerçekleşiyor, havada yüzdürülebiliyor. Bu kristallerin her birisi yaklaşık 9 kilogramı tartabiliyor. Dolayısıyla kristal büyüdükçe havada tutabileceğin kütlenin miktarını arttırabiliyorsun” şeklinde anlattı.

Yanmaz, henüz model aşamasında olan projeye devlet desteğinin olması gerektiğini söylüyor.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...

  • hasan

    bu proje aklıma gelmişti aslında ama devlet desteğinin olacağıda aklıma geldi ondan dolayı vazgeçtim

  • ahmet

    bu zaten dünyanın üzerinde calıstıgı bir proje degılmı bız yenı bulmus degılız yanı kı ınternette aramasını yaptıgımızda yakında bazı yerlerde faalıyete gececegı konusuluyor