Kapat

Nedir? Batuhan Demir 11

Polimer Nedir? Polimer Çeşitleri Nelerdir? Nasıl elde edilir? Nerelerde Kullanılır?

Polimer Nedir?

Bir polimer, (adı “birçok parça” anlamına gelir), monomer denilen birçok tekrar eden birimi oluşturan uzun zincirli moleküllerdir. Polimerler doğal (organik) veya sentetik olabilir. Kozmetik, şampuan ve diğer saç bakım ürünleri, kontakt lensler, doğa (yengeç kabuğu, kehribar), gıda (protein, nişasta, jelatin, sakız, gluten), plastik (şişeler, oyuncaklar, vinil kaplamalar, ambalajlar) kumaş, top, ayakkabı ve DNA’nızda bile! yer almaktadır.

Polimer 

Polimer Çeşitleri

Termoplastik,termoset ve elastomerler olmak üzere 3 temel polimer sınıfı vardır. Bu sınıflar arasındaki ayrım iyi uygulanan ısı altında davranışları ile tanımlanır.

 • Termoplastik polimerler, amorf veya kristal halde olabilir. Nispeten sünek bir şekilde davranıyorlar, ancak çoğu kez düşük mukavemete sahiptirler.
 • Isıyla sertleşen polimerler her zaman amorfdur ve genellikle güçlüdür ve serttir ancak genellikle kırılgandırlar.
 • Elastomerler her zaman şekilsizdir ve Tg’nin üstünde kullanılırlar. Şekline kalıcı hasar vermeden son derece büyük miktarlarda elastik olarak deforme olma özelliğine sahiptirler.

1. Termoplastikler

Amorf veya kristal yapı formlarını alabilir. Termoplastiklerde uzun zincirli moleküller doğrusal bağlanma biçiminde bulunurlar, ancak ikincil Van Der Waals kuvvetleri (ikincil bağlar) ile birbirlerine bağlanırlar. Yeterince yüksek ısıda, moleküler zincirlerin uyarılması, bu bağlanma kuvvetinin üstesinden gelmek için yeterlidir. Birbiri üzerinde hareket ederek viskoz bir sıvı oluşturur. İkincil bağların eridiği öngörülebilir. Cam geçiş (Tg) sıcaklığı, sekonder bağların erime sıcaklığı olarak öngörülebilir. Polimer soğutulduğunda ikincil kuvvetler bir kez daha hakim olur ve molekül zincirleri kısıtlı bir duruma döner. Bu, termoplastiklerin kolayca geri dönüştürülebilmeleri için eritilerek tekrar eritilebileceği anlamına gelir.

Thermoplastik yapısı

2. Termosetler

Plastiklerde uzun zincirli moleküller, çapraz bağ ile amorf bir ağ içerisinde bulunur. Bu, uzun molekül zincirlerinin kovalent bağlarla birbirine bağlandığı anlamına gelir. Bu çapraz bağların oluşumu kür olarak bilinir. Çapraz bağlama, moleküler zincirleri yerlerine yerleştirir ve bu nedenle, bir termoset plastik yeniden eritilemez, bunun yerine Tg’nin üstündeki bir sıcaklığa ısıtıldığında parçalanır. Çapraz bağlama, moleküler düzenlemeyi düzenlenmiş bir kristal yapıyla inhibe eder, yani, termoset polimerleri sadece amorf haldedir.

Termoset

3. Elastomerler

Bunlarda uzun molekül zincirleri zaman zaman çapraz bağlanarak amorf doğrusal bağlanma şeklindedir. Oda sıcaklığında, zincirlerin uyarma seviyesi ikincil Van Der Waals bağlarını aşmıştır, ancak yapıda bulunan çapraz bağlar deformasyonun ardından elastomerin orijinal haline geri döndürülmesini sağlar.

Elastemer

Polimerler nasıl elde edilir?

Polimerler monomerlerin kimyasal reaksiyonu ile elde edilir. Doğada bu işlem doğal polimerlerin oluşumuyla sonuçlanırken, sentetik polimerler ise insan tarafından yapılmaktadır. Polimerler, en başından beri (örneğin selüloz, nişasta ve doğal kauçuk) çevremizde doğal olarak bulunmaktadır. İnsan yapımı polimerik malzemeler on dokuzuncu yüzyılın ortalarından beri incelenmekle birlikte günümüzde polimer endüstrisi hızla gelişmiştir. Öyle ki; bakır, çelik, alüminyum ve diğer bazı endüstrilerden daha büyük bir yere sahiptir.

Polimerlerin yapısı
Polimerler ve Yapısı

Polimerlerin kullanım alanları nelerdir?

Hem doğal hem de sentetik polimerler, insan hayatının rahatlığı ve kolaylaştırılmasında dikkate değer bir şekilde yer alır ve bilişim teknolojileri, ilaç, beslenme, iletişim, ulaşım, sulama, konteyner, giyim, kayıt tarihi, binalar, otoyollar vb. alanlarda direkt olarak yaşamın kendisinden sorumludur. Sentetik ve doğal polimerler olmadan insan toplumunun hayali zordur.

Polimer kullanım alanlarının incelenmesi

1. Giyeceklerimiz: Yaşamımızın her alanında kullandığımız eşyalarımız, giydiğimiz elbiselerimiz, ayakkabılarımızın tümü polimer bir malzemeden yapılmış olduğunu hiç düşünmemiş olabiliriz. Örneğin, yürüyüş botlarının pek çoğunun altı poliüretandan yapılmış olmakla birlikte bir kısmında ise PVC’ye rastlanabilinir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi günlük hayatta giydiğimiz elbiselerinde pek çoğu yün pamuklu (Selüloz) doğal polimerik maddelerden veya sunni yollarla elde edilmiş poliakrilonitril gibi ürünler kullanılmaktadır.

2. Ambalaj koruma ve bazı ürünler:Paketlemede kullanılan malzemelerin çoğu polimerik malzemelerden hazırlanır. Bu malzemelerin bazıları naylon olduğu gibi bazıları polipropilenden, polyesterden veya polietilenden yapılmıştır. Mesela, çocuk pedlerinde su sızdırmaz polietilen veya doğal kauçuk kullanılır. Saç spreylerinde ise ; polivinilprolidondan yararlanılır.

Polimerlerin yapısı
Polimerler

3. Ev yapı malzemeleri: PVC borular evlerdeki su tesisatının en önemli elemanlarıdır. Evlerimizde bulunan elektrik tesisatındaki bakır teller dışındaki hemen her şey polimerik malzemelerden yapılmıştır.

4. Taşımacılık: Modern bir otomobilde; lastikler, lastik fiberleri döşemeler ve boya hariç yaklaşık 150 kg polimer madde kullanılır. Ayrıca polimer malzemelerin hafif ve dayanıklı olması nedeniyle de uçaklarda da yakıttan tasarruf amaçlı metal kullanımının azaltarak polimer kullanımının arttığını gözlemlemekteyiz.

Sizin için önerdiklerimiz:

Batuhan Demir

Tıp Fakültesi öğrencisiyim. Malzeme bilimine ilgim oldukça yüksek. Amacım, tıp ve malzeme biliminin iç içe olduğu alanları incelemek. Öğrendiklerimi de sizinle paylaşmak için burdayım.

“Polimer Nedir? Polimer Çeşitleri Nelerdir? Nasıl elde edilir? Nerelerde Kullanılır?” üzerine 11 yorum

 1. NAİM AYTAÇ dedi ki:

  MERHABA BEN AKRİLİK SU BAZLI RESİM BOYASI YAPARKEN ELİMDEKİ TOZ PİGMENT İLE TUTUCULUGUNU YAPIŞKANLIĞINI SAĞLAMAK İÇİN KARIŞIM YAPABİLECEĞİM POLİMERİN ADI ÖZELLİĞİ VE NEREDE BULABİLECEĞİM BİLGİLERİ VERİRSENİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR.

 2. Epoksi Zemin Kaplama dedi ki:

  Selam gayet başarılı bir paylaşım emeğinize sağlık

 3. nurgül çoban dedi ki:

  ödevim için çok işe yaradı teşekkürler

 4. Emrah tekin dedi ki:

  Çok güzeldi işime yaradı sağolun

 5. erkan f.uyanik dedi ki:

  eva ile pvc mix edilerek Extruder ile isleme sokularak çalıştırılabilirlermi

 6. ABDULHAMİT dedi ki:

  çok işime yaradı tşkler varolun sağolun

 7. Figen dedi ki:

  Merhaba bi bozulur polimer kumas imalati türkiyede yapiliyormu nereden temin edebilirim
  Teşekkür ederim

 8. veli musmul dedi ki:

  Merhaba öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim benimde bir sorum olacaktı.
  Polimer bir malzemeden ağzı açık kap yapıp ağzının açık olduğu kısımdan silikon ile düz bir zemine
  hava ve su sızdırmayacak şekilde sabitlediğimiz de 1-2 hafta sonra sabitlediğimiz polimer kap çatlıyor. Bu çatlamaların önüne geçebileceğimiz bir metot var mıdır yada altarnatif bir öneriniz.
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

 9. Fikri ilkyaz dedi ki:

  Merhaba, demir dökümde sızdırmazlığı sağlamak için vakum vasıtasıyla delillere nüfuz ettirebileceğim vizkozitesi 25 olan fırın kurumalı sıvı önerirmisiniz, Saygılar

 10. Ali TURGUT dedi ki:

  Elektro manyetik dalgaları yutan bir üründe ve ya aksesuarda polimer mi kullanılır veya hangi polimer çeşidi kullanılmalı

 11. Mühendis dedi ki:

  Merhabalar. Ben polimer malzemeyi içine iki adet şaft geçirip dönmeye müsait bir şekilde kullanıyorum ama zamanla yük ve sıcaklıktan dolayı polimer eziliyor ve şaft çapından daha çok genişliyor bunun ne tür malzeme kullanabilirim titreşime ısıya ve yüke dayanıklı olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir