Anasayfa Kategoriler, Nanoteknoloji Nanoelyaftan sargı bezi üretildi

Nanoelyaftan sargı bezi üretildi

nanoelyaf

Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Halime Serinçay’ın tez çalışması olarak başlattığı çalışmada nanoelyaf sargı malzemesi ile yaralar daha çabuk iyileştiriliyor.

Nanoelyaf yara sargı nesneleri,yapısında bulundurduğu gözenekler sayesinde havayı yara ile buluştururken yapısında barındırdığı antibiyotik ile de bakterilerin geçmesini engelleyerek yarayı koruyor. Yara ile hava arasında engel olmamasından ötürü nanoelyaf yara sargı malzemeleri iyileşme sürecinde adeta şifa oluyor.

Gazi Üniversitesinin yaptığı basın açıklamasında antibiyotiğe ek olarak yaraların iyileşmesinde kullanılan ve süreci hızlandırması ile bilinen aloeera bitki özünün de nanoelyaf yara sargı malzemesinin yapısında yer aldığından ağız yolu ile antibiyotik alımını da azalttığını yapılar çalışmalar sonucunda kanıtlandığı açıklandı.

 

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...