Anasayfa Kategoriler, Otomotiv, Videolar Motorlu araçlar seyir halindeyken elektrik üretecek

Motorlu araçlar seyir halindeyken elektrik üretecek

1409749983_elektrikli-aractaki-titresimden-elektrik-uretiyorGünümüzde motorlu taşıtlar hava kirliliğine yol açan etkenlerden biri olarak tanınsa da gelecekte otomobiller çevreye faydalı bir hal alacak. Yeni teknoloji Lybra ile hareket halindeki araçlar özel bir kauçuk yoldan geçerek kinetik enerjiyi elektriğe çeviriyorlar.

Oldukça yumuşak dokulu lastik yol, mevcut asfaltın üzerine yerleştirilebilecek. Teknolojinin mimarı ise İtalyanşirket Uderground Power’dan başkası değil.

Undergroung Power CEO’su Andrea Pirisi çalışmalarından bahsetti:
“Biz araçları yavaşlatırken akıllı bir sistemle üstlerinden geçtikleri madde ile elektrik üretmeyi amaçlıyoruz. Bu yolla hem sürüş güvenliğini sağlıyor hem de yeşil enerji üretiyoruz. Bu enerjiyi de araçların yavaşlarken ürettiği kinetik enerjiden imal ediyoruz.”

Lybra sistemi araçları kauçuk döşeli yol ile yavaşlatıyor ve otomobillerin kendi karbon gazı emisyonunu enerji üretiminde kullanmasına imkan tanıyor. Otobana çıkış alanlarında, şehir içi ve tali yollarda kullanılacak olan özel plakaların kamyonları kaldırabilecek kadar güçlü bir şekilde üretilmesi planlanıyor.

Lybra teknolojisinin mucitleri, teknolojiyi yoğun trafik yaşanan alanlara yerleştirmeyi düşünüyorlar. Bu yolla yılda 100 bin kilowatt elektrik üretilebilecek. Bu değer 19 ton benzine eşit bir kazanç sağlıyor.

Kaynak: euronews.com

Sosyal medyada paylaş;

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...