Anasayfa Askeri, Manşet Milli Tüfek MPT-76’nın TSK’ya Teslimi İçin Son 24 Saat

Milli Tüfek MPT-76’nın TSK’ya Teslimi İçin Son 24 Saat

MKE tarafından üretilen 500 adet modern piyade tüfeği, yarın TSK’ya teslim edilecek.

Yerli imkanlarla üretilen yerli tüfek MPT-76’nın teslimatı ve Uzun Menzilli Atış Poligonu-Test Merkezi açılışı, yarın Kırıkkale’deki MKE Silah Fabrikası’nda gerçekleştirilecek.

MPT-76, teknik özellikleri ve tasarımıyla dünya silah üreticilerinin de dikkatini çekmişti. Birlikler tarafından değişik ortamlarda ve koşullarda kullanılan silahlardan önce 200 adet üretilmişti, ardından 2015 yılında 20 bin adet üretilmesi için sözleşme imzalandı. Seri üretim döneminde 500 adetlik ilk partinin üretimi 1 yılda tamamlandı, geri kalan silahların üretimi ve teslimatı bu yıl içinde yapılacak.

MPT-76’nın bazı teknik özellikleri şöyle;

  • Ülkemizdeki yerli imkanlarla üretilen ilk piyade tüfeği
  • 42 farklı tasarım doğrulama testinden geçen ilk ve tek piyade tüfeği
  • Dakikada 700 atım, 600 metre etkili menzil, saniyede 800 metre hız
  • Soğuk dövme metoduyla üretilen ilk serbest salınımlı uzun ömürlü namlu
  • Gece-gündüz optik nişangah kullanımına uygun

Kaynak: http://www.webtekno.com/milli-tufek-mpt-76-nin-tsk-ya-teslimi-icin-son-24-saat-h23960.html

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...