Anasayfa Enerji, Kategoriler, Videolar Karanlığa karşı taşınabilir güç santralleri

Karanlığa karşı taşınabilir güç santralleri

karanliga-karsi-tasinabilir-guc-santralleri

Günel enerjisinin önem kazandığı günümüzde, güneş enerjisinin depolanma sorunu için çalışmalar devam ediyor. Maliyetli ve her yere kurulamayan güneş panellerinin yerine alternafi bulmaya çalışan araştırmacılar yeni bir cihaz tasarladı.

İsrail firması olan Kalisaya güneş panellerinin yerine taşınabilir santral fikri ile yolara çıkarak bu cihazı ürettiler. Bu ünite güneş enerjisi ile şarj edilebiliyor.

Kalipak’ın mucidi Yaron Gissin elektrik kesintileri olması durumunda cihazın etkilenmediğini ve doğal afetlerde veya ıssızbölgelerde kamp yaparken kullanmak isteyenlere fayda sağlayacağını belirtiyor. Cihazın karmaşık yapısının olmadığını ve taşınabilir yapıda olduğunu da ekleyen Gissin 12 voltla çalışan kameralar, usb araçlarını ve ceptelefonlarını takıp doğrudan şarj edilebileceğini de söylüyor. Ayrıca cihazdan bluetoothe teknolojisi de yer alıyor.

Kalisaya’nın kurucularından Gissin KaliPAK’ın çok yakında ABD ve Doğu Avrupa’da satışa sunulacağını fiyatının ise 250-750 euro arasında olacağını açıkladı.

Kaynak: euronews.com

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...