Anasayfa Bilimsel Deneyler, Kategoriler Kağıt Fırında Seramik Pişirdiler

Kağıt Fırında Seramik Pişirdiler

Murat Asil – Kapadokya bölgesinin el sanatları merkezi olan Avanos’ta farklı seramik pişirme teknikleri denendi .

Dink Atölye’nin tertip ettiği Atölye Dink Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı’na dahil olan Erciyes , Selçuk ve Uşak üniversiteleri harika sanatlar fakültelerinin seramik kısmı akademisyenleri ve öğrencileri , Ülkemiz’de ilk defa 6 pişirme tekniğini denedi .

Selçuk Üniversitesi Harika Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Yrd . Doç . Dr . Emet Egemen Aslan aracılığıyla kurulan kağıt fırında yaklaşık bin derecede yapılmış olan seramik ürünler fırınlandı .

Yrd . Doç . Dr . Aslan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , öğrencilerin de katılımıyla bir araya gelerek bu etkinliği planladıklarını , Selçuk Üniversitesi olarak çalıştayın kağıt fırın ayağını kendilerinin yaptığını ifade etti .

Avanos’un bu çeşit çalışmaları yapmak için çok uygun bir yer olduğunu , binlerce senedir burada çamurdan bir şeyler üretildiğini ve o kültürün buraya yerleştiğini vurgulayan Aslan , ” Burada farklı türde fırınlar yaparak farklı tekniklerde pişirim yaptık . Avanos binlerce senelik geleneğe sahip bir yer olduğu için burada çok rahat ediyoruz . İstediğimiz pekçok şeyi yapıyoruz . Burada çalışmak çok zevkli ” diye konuştu .

Aslan , kağıt fırının iskeletini Avanos’ta bağlardan üzüm getirmeye yarayan sepetten oluşturduklarını , fırını çamur ve gazete kağıdıyla sıvadıklarını ifade etti .

– Seramiğe at kıllarıyla efekt –

Uşak Üniversitesi Harika Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Doç . Dr . İsmail Yardımcı da Avanos’ta pişirme için sağlanan ortamı ve imkanları üniversitelerinde bulmakta zorlandıklarını , burada farklı pişirme tekniklerini öğrencilerle uygulama imkanı bulduklarını kaydetti .

Kendi ekibinin burada at kılı faydalanılarak yapılmış olan ” horse hair raku ” tekniğiyle seramik pişirdiğini belirten Yardımcı , ” Burada yaptığımız pişirim tekniklerinden en fazla dikkati çeken horse hair raku oluyor . Bu teknikte , fırından maşalarla edinilen ürünlere at kıllarıyla efektler veriyoruz . Bu sayede çok harika efektler elde ediyoruz . Bilhassa atın siyah kılını kullanıyoruz , öbür renklerle başarılı olamıyoruz ” diye konuştu .

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...