Anasayfa Kategoriler, Teknoloji, Videolar İsviçreli öğrencilerden yüzen robot

İsviçreli öğrencilerden yüzen robot

isvicreli_ogrencilerden_yuzen_robot_h6945

Suda maksimum 90 dakika kalabilen robot, bu süre zarfında 10 metre derinliğe kadar dalabiliyor.

Zürih Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin geliştirdiği dört kanatlı çok yönlü robot çevreye duyarlı bir nesilin oluşmasına yardımcı olabilir.

Mürekkepbalığı örnek alınarak tasarlanan robotta bulunan dört kanat 270 derecelik geniş hareket açısı olan ışınlarlar içeriyor. Balıklarda olduğu gibi bir yüzme kesesi olan mekanizmaya bağlı olan kanatlar sayesinde robot suda batmadan durabiliyor.

3 boyutlu bir bağlantı faresi tarafından kontrol edilen robot, 22 kg’lık bir ağırlığa sahip.

Alessandra Schappi insan şeklindeki bu yüzen robotta kamera da bulunduğunu söylüyor: “Bu fareyi kullanıyoruz. 6 derecelik bir boşlukta bunu hareket ettirebiliyoruz. Eğer suyun dibine dalmak istiyorsak bir tarafta bulunan kanatların her ikisi kanat çırpıyor. Sadece fareyi aşağı doğru hareket ettiriyoruz ve görüldüğü gibi dibe dalıyoruz. Yukarı çıkmak için fareyi yukarı yönlü kullanıyoruz ve böylece yukarı doğru yüzüyoruz. Öne doğru yüzmek istersek fareyi öne doğru itiyoruz ve robot dört kanadını da kullanarak kolayca ilerlemeye başlıyor. Geriye doğru gitmek istersek aynı şekilde fareyi geriye çekiyoruz.”

Kanatlar yoluyla belli bir açıda ilerlemek için uçağın ekseni üzerinde yaptığı devir gibi bazı akrobatik açılar mevcut. Zürih Teknoloji Enstitüsü öğrencileri robotu geliştirmek için tam 4,600 parçayı bir araya getirdi. Robot projesinin bitmiş hali geçen yıl Mayıs ayında tanıtıldı.

Zürih Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin robotu su altında yönlendirme süreci biraz zaman aldı.

“Fransa denizinde deney yaptığımızda karşımıza çıkan yosunları sorunsuz bir şekilde geçebildik. Robot üzerinde bulunan kamerayla bazı balıkları kayda alabildik.. Bu görüntüleri canlı olarak kendi bilgisayarımıza da aktarabildik.”

Projede yer alan Schappi ve Möller Sepios isimli robotu farklı kılan özelliğinin saniyede kat ettiği hız değil kıvraklığı olduğunu söylüyor. Böylelikle robotun, su altı botu hattı projeleri ile deniz altı yaşam araştırmaları için önemli buluş olabileceği söyleniyor.

 

Kaynak: http://tr.euronews.com/2015/02/18/isvicreli-ogrencilerden-yuzen-robot/

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...