Kapat
28043-6818199
Nedir? 1

Honeycomb Nedir?

Doğanın gücünü teklonojinin her yerinde görüyoruz,bugün doğanın bu gücünden yararlanılarak hayatımızda yer edinmiş honeycomb yapılı malzemelerden bahsedeceğim.

Teklonoji günümüzde hayatımıza hızla girerken insanoğlu da hayatında hızı arıyor bu arayış iletişim, haberleşme ve en önemlisi de ulaşım da karşımıza çıkıyor.Bal peteği yapılı malzemeler çarpışma anında açığa çıkan enerjiyi absorbe edebilme, esneklik, korozyona maksimum dayanımı basma, kırılmaya karşı gösterdiği direnç bakımından bir çok sektörde kullanılıyor. ilk olarak 1940’larda havacılık sektöründe uçak gövdelerinde kullanılmaya başlanmıştır. günümüzde ise kullanım alanları yönünden bir çok kısım altında toplanıyor; taşımacılık, marin, havacılık, demir yolları, açık hava reklamcılığı, inşaat ve mimarı gibi alanlarda da kendi alt başlıkları altında bir çok yerde karşımıza çıkıyor.

Resim3Resim2
Dayanıklı ve hafif sistem elde etmek için öncelikle petekli yapılar iki tabaka arasına yerleştirilir iki tabaka arasında bu bal petekleri kiriş görevi görür ve panellerin yüzeylerini birbirine kuvvetli şekilde bağlayıp bir bütün olarak hareket edip kuvvetin homojen olarak dağılmasını sağlar fakat burada bu panellerin seçiminde dayanımın maksimum değerinden ziyade hafiflik daha ön plandadır.Bu yüzden balpeteği yapılarında yoğunlukları düşük olan metallerden alüminyum, metal dışı malzemelerden ise polipropilen, nomex, kevlar kullanılmaktadır. Bu malzemelerden polipropilen denizcilik, nomex ve kevlar havacılık sektöründe kullanılır.

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!

Sebahattin Öztürk

Sebahattin Öztürk

Erciyes Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği'nde öğrenim görmekteyim. Araştırmayı ve yeni bir şeyler öğrenirken heyecanlanmayı,paylaşmayı seviyorum bu yüzden buradayım.

“Honeycomb Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Çağlar Yüksel dedi ki:

    HONEYCOMB tabiri yerine PETEK, BAL PETEĞİ demek çok mu zor! Zaten ecnebide bu kavramın aynısını teknikte kullanıyor bizde kullanalım. Korkmayın kimse karıştırıp yemeğe kalkmaz alüminyumu!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir