Havalı Tabanca Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalı tabanca hava akımının sıkıştırılması sayesinde saçma atışı yapabilme olanağı sağlayan tabanca türüdürü. Genellikle hobi amacıyla kullanılan hava tabancalar ruhsat zorunluluğu olmadığı için en kolay temin edilen tabanca modelleri arasında yer alır. Pratik bir kullanıma sahip olması ve yasal prosedürü bulunmaması nedeniyle son dönemlerde yoğun rağbet görmektedir. Bu yazıda sizlerle havalı tabanca alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunun yanıtını paylaşacağız.

Havalı Tabanca Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalı tabanca alırken doğru ürünü seçebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Mermi kapasitesine dikkat etmelisiniz. Mermi kapasitesi düşük olan havalı tabancalar sınırlı atış olanağı verir bu nedenle mümkün olduğunca mermi kapasitesi yüksek olan ürünlere yönelmelisiniz.
  • Kalibre ve tetik sistemine dikkat etmeniz gerekir. Bu sistemlerin size uygun olması ve rahat tutuş sağlaması önemlidir.
  • Havalı tabancanın boyutu oldukça önemlidir. Size tutuş kolaylığı sağlayacak kolay kavrayabileceğiniz modelleri tercih etmelisiniz.
  • Namlu çıkışının kullanımınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Havalı tabancaların çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve sizin için en uygun çalışma stiline sahip modeli seçmelisiniz.
  • Namlu uzunluğunun size uygun olmasına önem göstermelisiniz.
  • Havalı tabancanın toplam ağırlığına dikkat etmelisiniz. Ağır olan modelleri bileğinizin çabuk yorulmasına sebep olabilir.
  • Havalı tabancanın üretildiği materyallere dikkat etmelisiniz. Kaliteli malzeme kullanılarak üretilen havalı tabanca modelleri uzun yıllar kullanabilmeniz açısından oldukça avantajlıdır.
  • Bütçeniz elveriyorsa bilinmiş markaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede hem markanın güvencesini sağlamış olursunuz hem de olası bozulma durumlarında yedek parça temin etmek daha kolay olur.
  • Son olarak alışveriş yapmadan önce havalı tabanca fiyatları hakkında araştırma yapmalısınız. Bu sayede bütçeniz için ey uygun ürünü bulmak daha kolay olacaktır.

Havalı tabanca alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını arıyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Bu konuda unutmamanız gereken en önemli unsur bu tabancaların atış eğitimleri için cansız nesneler üzerinde ve yerleşim alanları dışında kullanılması gerektiğidir. Ülkemizde havalı tabanca ile avlanmak yasaktır. Tespit edilmesi durumunda ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Havalı Tabanca Fiyatları

Havalı tabanca fiyatları satın almak istediğiniz tabancanın özelliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tabancanın markası, çalışma prensibi, üretimde kullanılan malzeme kalitesi gibi faktörler neticesinde şekillenir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm unsurlar havalı tabanca fiyatlarının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Geçmişe kıyasla havalı tabanca sahibi olmanın daha düşük bir maliyet gerektirir. Teknolojinin gelişmesi ve hızlı üretim yöntemlerine geçilmesi maliyeti düşürmüştür. Havalı tabanca için net bir fiyat vermek yanıltıcı olabilir. İhtiyacınıza uygun olarak 500 TL den başlayan fiyatlarla havalı tabanca bulabilirsiniz. Üst sınır sizin belirleyeceğiniz kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Günümüzde her bütçeye uygun bir havalı tabanca modeli bulmak mümkündür.