Kapat
Denizcilik 0

Gemi Pervanelerinde Kavitasyon

Kavitasyon, en basit anlamı ile pervane yüzeyinde meydana gelen, genellikle 1mm çapından küçük çukurlaşmalardır. Bu çukurlaşmalara pitting adı da verilir.

Daha geniş şekli ile anlatıcak olursam, pervanenin dönüşü bir vakum meydana getirir. Bu vakum, deniz suyunun buharlaşma basıncı altına düşerek buharlaşmasını başlatır. Bu da içi su buharı dolu kabarcıkların oluşmasına sebep olur. Meydana gelen bu kabarcıklar pervane yüzeyine çarparak patlar ve pervane malzemesine zarar verir. Bu olaya Gemi Pervanelerinde Kavitasyon adı verilir.

Kavitasyon-Yüzeyi

Geminin tonright (ileri) istikametinde hareket ettiğini düşünürsek, kavistasyon pervanenin, geminin baş tarafındaki yüzeyinde meydana gelir. Pervanenin bu yüzeyine “Emiş Tarafı (Suction side)” adı verilir. Kavitasyon, akışkanlar mekaniğinin inceleme sahasında olup sıvılara özgü bir konudur.

Kavitasyonu Arttıran Sebepler Nelerdir?

Kavitasyonu arttıran en önemli sebep pervane üretim malzemesinin yeterli kalitede olmayışıdır. Pervane devri arttıkça kavitasyon hızı da artar.

Gemi-Pervanelerinde-Kavistasyon-Örneği

Pervane Yüzeyinde Oluşan Kavitasyonun Zararları Nelerdir?

Karina (geminin su altında kalan dış kısmı) yüzeyine etki eden değişken basınç, gemi gövdesi üzerinde titreşime ve dolayısıyla geminin seyir veriminin düşmesine neden olur. Oluşan bu değişken basıncın en önemli sebebi pervane / pervaneler üzerinde meydana gelen kavitasyondur. Meydana gelen titreşim özellikle gemi yüksüz iken daha fazla hissedilir ve gemiadamlarının yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyebileceği gibi elektronik cihazların bozulmalarına da sebep olabilir.

Pervane üzerinde meydana gelen kavitasyonun diğer bir olumsuz sonucu ise pervanenin bağlı bulunduğu şafta uygulanan düzensiz kuvvettir. Bu da şaft üzerinde kılcal çatlamalar ve ilerleyen süreç içerisinde tamiri oldukça zor problemler doğurabilir. Kavitasyon ayrıca pervanenin ömrüne etki eden en önemli faktörlerden biridir. Kavitasyonun ilerlediği durumlarda, geminin kıç tarafında normal olmayan sesler de duyulabilir.

Kavitasyona Uğrayan Pervaneler Nasıl Tamir Edilir?

Kavitasyona uğrayan pervane yüzeyi, pervane malzemesi ile aynı özellikleri taşıyan kaynak çubukları ile doldurularak düzeltilebilir.

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!

Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir