Anasayfa Kategoriler, Malzeme Bilimi, Videolar En ucuz ve zararsız biyolojik yakıt Çek Cumhuriyeti’nde üretildi

En ucuz ve zararsız biyolojik yakıt Çek Cumhuriyeti’nde üretildi

606x340_301250

Çek Cumhuriyeti Tomas Bata Üniversitesi’nde görev alan bilim adamı Karel Kolomaznik ve ekibi, günümüzde kullanılan biyolojik yakıttan daha ucuz ve temiz bir yakıt üretmeyi başardı.

Günümüzde kullanılan saf sebze yağına daha ucuz bir alternatif getirmeyi hedefleyen Kolomaznik ve Ekibi, tabaklanmış deride bulunan özel bir yağ ile biyolojik yakıt imal ediyor.

Prof. Kolomaznik çalışmalarından şöyle bahsetti: “Buradaki amaç yağın içeriğindeki etil alkolü, gliserinle değiştirebilmekti. Bununla birlikte dizel yakıtta bulunan gliserini de ortaya çıkarmak istedik. Böylece elde ettiğimiz proteini başka alanlarda rahatlıkla kullanabiliyoruz.”

Biyolojik yakıtlar genel olarak kısa süre önce yaşamış organizmaların kullanıldığı yüksek miktarda proteini içerdiğinden kısa sürede değiştirilme ihtiyacı duyuluyordu. Çek ekip, farklı bir yol izleyip kalan yağı eriterek, organik alkalileri kullanmaya özen gösterdi ve doğaya hiç bir zararı olmayacak bu yeni yakıtı imal ettiler.

Profesör Kolomaznik: “Burada çok ciddi bir ekolojik problemi çözüyoruz. Organizmaları atık yağ ile değiştiriyoruz. Dioksit ve nitrojen oksitleri yakmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden çevreye zarar vermemek adına yeni yağı ürettik” dedi.

Ekolojik üretim doğaya zarar vermemesinin yanı sıra ekonomik açıdan da kullanıcıya büyük oranda tasarruf sağlıyor

Kaynak: http://tr.euronews.com/2015/03/02/en-ucuz-ve-zararsiz-biyolojik-yakit-cek-cumhuriyeti-nde-uretildi/

Sosyal medyada paylaş;

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...