Anasayfa Enerji, Kategoriler Dünyanın En Büyük Dalga Enerjisi Projesi Gerçekleşiyor!

Dünyanın En Büyük Dalga Enerjisi Projesi Gerçekleşiyor!

dalga enerjisiDalga gücünden elektrik elde etmek için kurulacak dünyanın en büyük su altı sistemi, İskoçya’nın kuzey kıyısında planlanıyor.

Dalga enerjisi yeni bir konsept değil ama hızla yükselen güneş enerjisi yanında yüksek malzeme ve işçilik maliyeti ile çok da popüler değil. Ama güneş enerjisinin verimli olarak kullanılamadığı İskoçya’nın kuzey kıyıları gibi bölgelerde daha uygun bir yenilenebilir enerji türü.

İşte şimdi bu bölgede dünyanın en büyük dalga enerjisi sistemi kurulmaya hazırlanılıyor. Bunu gerçekleştirmeye çalışan Atlantis Resources firması, MeyGen ismindeki yenilenebilir enerji projesi için 83 milyar Dolar’lık bir fon topladıklarını açıkladı. Bu büyük fon, İngiltere Enerji Bakanlığı, Scotish Enterprise, Highlands and Islands Enterprise, The Crown Estate ve Atlantis firmaları tarafından sağlanmış durumda.

MeyGen projesi denizin altında dalgaların akımından faydalanacak, her biri 1.5 MW gücünde dört büyük pervane tipi türbin ile başlayacak. İlk faz 61 türbin inşasını içeriyor. Proje tamamlandığı zaman toplamda 269 türbin ile 398 MW güç elde etmesi planlanmış. Verilen bilgiye göre MeyGen sistemi 175,000 eve temiz elektrik sağlayacak. İngiltere Enerji Bakanlığı’nın açıklamasında, dalgadan elde edilecek enerjinin İngiltere’nin %20’sine temiz enerji sağlamasının mümkün olduğu belirtildi.

Kaynak: Silikon Vadisi

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...