Anasayfa Kategoriler, Malzeme Bilimi Depreme dayanıklı tuğla üretildi

Depreme dayanıklı tuğla üretildi

asdasdadaDepreme dayanıklı tuğla ürettiler

Türkiye’nin en büyük tuğla ve kiremit üretim merkezi Manisa’da ekonomik, hafif ve depreme dayanıklı ‘yeni nesil’ tuğlalar üretilmeye başlandı.

Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği’nin (TUKSAD) Ar-Ge çalışmalarıyla ortaya çıkan bu tuğlaya Turgutlu tuğlası adı verildi. Turgutlu tuğlası tasarımı, boyutu ve teknik özellikleriyle inşaatlarda işçilik açısından çok büyük kolaylık sağlayacak.

Bu tuğla ile duvar yapımında, düşeyde hiç harç kullanılmadığı için harçtan çok ciddi oranda tasarruf sağlıyor.

Birbirine geçmeli örülen bu yeni yapı malzemesinin önümüzdeki dönemlerde inşaatlara büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.

Bu yeni yapı malzemesi, klasik yığma tuğlalar kadar depreme ve sarsıntılara karşı dayanma gücüne sahip olmasının yanı sıra normal tuğladan yüzde 40 daha hafif.

Bu da binalarda çok ciddi bir yükün ortadan kalkması ve binaların hafiflemesi anlamına geliyor.

Henüz seri üretimi yapılmayan yeni nesil tuğlanın ekonomik olması dolayısıyla da inşaa sektöründe rağbet görmesi bekleniyor.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...