Kapat

Canlı Doku Üzerinden 3 Boyutlu Şekil Oluşturma Yolu Bulundu

San Fransisco Üniversitesi’nde (UCSF) biyomühendisler , canlı, canlı dokulardan kaselerin, bobinlerin ve dalgaların nasıl oluşturulacağını keşfettiler . Araştırmacılar, hem farelerden hem de insanlardaki aktif hücreleri, doğal gelişim sırasında ortaya çıkan şekillerde katletmeye yönlendirdi.

Gartner ve meslektaşları, DNA programlı hücrelerin birleşmesi (DPAC) olarak bilinen benzersiz bir yöntem kullanıyorlar; hassas bir 3B hücre modelleme teknolojisi. Bu teknoloji ve aktif hücrelerle, gelişim sırasında organik olarak oluşabilecek şekilde katlayıp kendini şekillendirebilen bir doku şablonu oluşturabildiler.

UCSF’deki ilk yazar ve doktora sonrası çalışan Alex Hughes, “Doğal gelişim süreçlerini dokuları inşa etmek ve anlayabilmek için yeniden imal edebildiğimiz mühendislik ilkelerine ayırmanın mümkün olduğunu görmeye başlıyoruz” dedi. Doku mühendisliğinde tamamen yeni bir açı. ”

 

Ekip, bu hücrelerin ve dokuların davranış, gelişme ve katlanma modellerini tahmin etmek için basit modeller oluşturdu. Ekip için biraz da sürpriz olarak hücreler öngörüldüğü gibi hareket ederek ekibin gelişimsel katlama ve şekillendirme davranışlarından canlı yapılar kurmalarına izin verdi.

Ekip, ilerledikçe, katlama kalıplarını belirleyen gelişimsel temeli, doku modellerini ve gelişim kontrolünü doğal veya başka yöntemlerle birleştirmenin imkânını keşfetmeyi umuyor. Grup aynı zamanda doku katlanması sırasında meydana gelen mekanik değişikliklere yanıt olarak hücrelerin nasıl farklılaştığını daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Tekniğin araştırma dışında ne gibi uygulamaları olabileceğini tam olarak söylemek zor, ancak belki de bir gün, canlı hücreler kullanılarak ticari olarak geliştirilen nesneleri ve şekilleri görmeye başlayacağız. Bir gün, biyolojik kökenli bileşenlerle yapılan mekanik aletler, cihazlar ve araçlar kullanabilir miyiz?

Kaynak:

Bioengineers Found a Way to Create 3D Shapes From Living Tissue

Sizin için önerdiklerimiz:

Muhammet Ayçiçek

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyumve polimer-kompozit malzemeler üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Mühendislik-Bilim-Teknoloji hakkında birikim ve araştırmalarımı buradan yeni mühendis adaylarıyla ve merak duyan herkesle elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir