Anasayfa Biyoteknoloji, Kategoriler Beyin hasarı tedavisinde “altın protez”

Beyin hasarı tedavisinde “altın protez”

Fotoğraf: Joseph Xu.
Fotoğraf: Joseph Xu.

Gelecekte beyin rahatsızlıklarının tedavisinde ve kalp pili nakillerinde altından yapılma nano materyaller kullanılabilir.

ABD’nin Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, orijinal boyutunun dört katı kadar esnetildiğinde bile iletkenliği değişmeyen elektrot implant geliştirmeyi başardı. Altın nano parçacıklar ve elastik polimerden elde edilen materyal, ince bir altın folyo görünümünde.

Araştırmada yer alan kimya mühendisi Nicholos Kotov, “Materyal elastik altına benziyor… Ancak tıpkı bir lastik gibi esneyebiliyor. Esnerken metal özelliklerini koruyor ve elektron iletmeye devam ediyor” dedi.

İLETKENLİĞİNİ KAYBETMİYOR

Normalde, akımları esnetmek atomlararası bağlantıları etkiliyor ve elektronların bir uçtan diğer uca iletimi zorlaşıyor. Kabloları kısaltıp uzatarak bükülmelerini sağlayan esneklik kazandırıcı elektroniklerle bu sorun kısmen aşılsa da, altından yapılan yeni materyal için herhangi bir müdahale gerektirmiyor.

Bunun yerine, poliüretan adı verilen elastik polimerle bütünleşen altın nano parçacıklar, kendi kendilerine organize olabilme özelliğine sahip.

Nature dergisinde yer alan araştırmaya göre, altın folyoya benzeyen materyal esnediği zaman, nano parçacıklar organize olarak uzayan materyaldeki boşlukları kapatan iletken bir zincir oluşturuyor.

Kotov ve meslektaşlarının eletkron mikroskop altında incelediği materyal, üzerinde baskı azaldığında, yani esneme ortadan kalktığında, bünyesindeki nano parçacıkları eski haline dönüştürüyor.

BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLİR
Altın materyal, esneyebildiği maksimum uzunluğa eriştiğinde, iletkenlik özelliğinin yüzde 10’unu kaybediyor. Ancak bu miktar birçok üründe gerekli elektron iletimi sağlamasını engellemiyor.

ABD’nin Illinois Üniversitesi’nde materyal bilimi uzmanı olan John Rogers, Wired sitesine yaptığı açıklamada, “Elde edilen sonuçlar nano parçacık-elastomer bileşimleri adına beklenmedik sonuçlar verdi… Bu tarz iletken materyaller mühendislik tasarımında yeni alternatifler sunabilir” dedi.

Bilim insanları, altın ve poliüretan materyalin bir gün beyindeki sinirsel bozuklukları tedavi etmek için kullanılabileceğini ifade etti. Dahası, biyouyumlu implantlarda yaşanacak gelişmeler, kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için de çözümler sunabilir.

Kotov ve ekibinin araştırmasındaki bir sonraki aşama, elastik nanoparçacıklarla başka matertaller geliştirmek ve altın implantın beyinde ne kadar etkin bir tedavi sağlayacağını test etmek.

ntvmsnbc.com

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...