Kapat
aselsan-hakkinda
Nedir? 1

ASELSAN Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ASELSAN, oldukça önem taşıyan bir kuruluştur. Üretimleri ile teknoloji alanında çeşitli başarılara imza atmıştır. ‘Askeri Elektronik Sanayii ‘anlamına gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri için 1975 yılında kurulan bu kuruluş, başta askeri haberleşme cihazları olmak üzere birçok güvenlik ve haberleşme cihazlarının sağlayıcısı olmaktadır. Mehmet Hacim Kamoy’un da katkıları ile yatırım çalışmaları tamamlandıktan sonra 1979 yılında Ankara’da hizmet vermeye başlamıştır.

Kuruluşundan günümüze kadar her türlü teknolojik gelişim ve değişimlerden faydalanarak üretim yelpazesini genişletmiştir. Bu bağlamda birçok alanda faaliyet göstermektedir. Son derece modern elektronik sistemlerin üretildiği bu kuruluş, çeşitli yatırım projeleri ile bünyesinde birçok grup başkanlığı barındırmaktadır.

1. ASELSAN Faaliyet Alanları

ASELSAN, haberleşme teknolojileri, savunma teknolojileri, radar sistemleri ve daha birçok alanda üretim yaparak faaliyet göstermektedir. Askeri alanda savunma sistemleri ve telsiz gibi çeşitli haberleşme cihazları üretimi yapmakta ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek sağlamaktadır. Ayrıca silah sistemleri, komuta kontrol ve insansız sistem üretimleri ile askeri alanda oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır.

2. ASELSAN Bünyesinde İş Sahibi Olmak

ASELSAN bünyesinde elektrik elektronik, endüstri, bilgisayar mühendisliği, fizik, makine mühendisliği, havacılık ve uzay gibi bölümler barındırmaktadır. Bu nedenle oldukça geniş bir iş imkanına sahiptir.

ASELSAN iş başvuruları kendi sitesi üzerinden internet aracığı ile yapılabilmektedir. ASELSAN’daki iş fırsatları için öncelikle sistemde bulunan adaylar değerlendirilmektedir. Adayların bulunduğu aday havuzunun zenginleştirilmesi adına zaman zaman web sitesi üzerinden iş ilanları yayınlanmaktadır. Ayrıca teknisyen alımları şirketin belirlediği tarihlerde, bazı sınavlara tabi tutularak yapılmaktadır.

Meslek lisesi veya üniversite öğrencileri için belirlenen tarihlerde staj başvurusu yapılabilmektedir. Bu doğrultuda gönderilmesi istenen belgeler de şirkete iletilerek başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Başvurular değerlendirildikten sonra olumlu veya olumsuz sonuçlar aday tarafına elektronik posta yoluyla iletilmekte olup bu şekilde geri dönüş sağlanmaktadır.

2.a. Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite staj başvuruları şirketin belirlemiş olduğu 1 ile 31 Mart tarihleri arasında yapılmaktadır. Web sitesi üzerinden yapılan başvuru işleminden sonra staj belgesi, vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi belgelerinin ASELSAN’ a gönderilmesi gerekmektedir. Stajlar 4 ile 6 hafta olup yaz aylarında yapılmaktadır. Adayların not ortalamalarının 4 üzerinden 2 veya üstü olması beklenirken daha önce ASELSAN şirketinde staj yapmamış olmaları şartı bulunmaktadır.

2.b. Mesleki Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mesleki eğitim başvuruları şirketin belirlemiş olduğu 1 ile 28 Şubat tarihleri arasında yapılmaktadır. Web sitesi üzerinden yapılan başvuru işleminden sonra staj belgesi, vesikalık fotoğraf, aday velisinin kimlik fotokopisi ve en son aldığı karne fotokopisi belgelerinin ASELSAN’a gönderilmesi gerekmektedir. Adayların mesleki eğitim dallarından birinde eğitimine devam ediyor olması gerekmekte olup 11. sınıf karne ortalamasının 50 veya üzerinde olması gerekmektedir.

2.c. Mühendis Adaylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

ASELSAN için mühendislik başvuruları şirketin belirlemiş olduğu tarihlere göre yaz dönemine denk gelen haziran ve eylül aylarında yapılmaktadır. Başvurular web sitesi üzerinden yapılmakta olup bazı değerlendirmeler sonrasında mutlaka geri dönüş sağlanmaktadır.

ASELSAN’da mühendis adaylığı için ülkenin büyük başarılı üniversitelerinde eğitim görüyor olmak gerekmektedir. Son senelerdeki not ortalamasının en az 3 olması istenmektedir. ASELSAN’da işe alınan adaylar haftada 1,5 gün çalışma hakkı verilmektedir. Bu süreç farklı günlerde olabilmektedir.

Buraya alınacak mühendis adayları, şirketin faaliyet alanı ve ihtiyaç duyduğu bölümler göz önünde bulundurularak alınmaktadır.

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!

Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

“ASELSAN Hakkında Bilinmesi Gerekenler” üzerine 1 yorum

  1. Mustafa Omurca dedi ki:

    Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler. Hiç çizginizi bozmadınız. Bunun için de ayrıca tebrik ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir