Anasayfa Enerji, Kategoriler, Otomotiv, Üniversite, Videolar Anadolu Güneş Takımı’ndan Büyük Başarı!

Anadolu Güneş Takımı’ndan Büyük Başarı!

1454610_719915278083232_2466120352001697300_n

Anadolu Güneş Takımı, 27 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Sasol Solar Challenge güneş arabaları yarışını büyük bir başarıya imza atarak 2. sırada tamamladı. Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan 13 kişilik ekip 8 günlük zorlu yarışta 2733 km’lik parkuru sadece güneş enerjisi kullanarak giderek 2.lik ödülünün sahibi oldu. Takım böylece bu yarışa katılan ilk Türk takımı olma ve bir uluslararası yarışta kupa kaldıran ilk takım olma ünvanını da elde etti. Edindiği tecrübelerle araçlarını geliştiren takımın, önümüzdeki yıl Avustralya’da düzenlencek olan ‘World Solar Challenge 2015’  güneş arabaları yarışında ülkemizi temsil etmesi bekleniyor.

Ülkemizde de 2005 yılından beri İzmit, Ankara ve İzmir’ deki yarış pistlerinde TÜBİTAK tarafından düzenlenen güneş arabası yarışları öğrencilerin teorik mühendislik bilgilerini pratiğe dönüştürmesine ve güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Türkiye’ deki yarışlarda 3 defa ikincilik ve  en iyi tasarım, en hafif araç ödülü gibi birçok ödüle sahip olan Anadolu Üniversitesi takımı bu başarısını ülkemizi uluslararası alanda temsil edip ikincilik kupasını kaldırarak perçinledi.

Güney Afrika’nın Pretoria şehrinden başlayarak 8 gün sonunda Cape Town’da son bulan yarış boyunca takımlar, her günün sonunda rota üzerinde bulunan şehirlerlerdeki kontrol noktalarına ulaşmayı hedeflediler. Şiddetli yağmur ve yer yer sert kum fırtınaları altında gerçekleşen 1. Günün sonunda, Anadolu Güneş Takımı durmaksızın yol katederek ilk günü 81km/s ortalama hızla 430 km giderek birinci takımın sadece 7 km ardında tamamladı. Gün boyunca sergilemiş olduğu üstün performansıyla, Anadolu Güneş Takımı, yarış komitesinden ve diğer katılımcılardan tam not aldı. Zorlu hava ve yol şartlarıyla mücadelenin ön planda olduğu yarışta 8 gün boyunca pozisyonunu koruyan takım 2733 km yol katetti. Sunatolia2 adlı araç 120 km/s hıza ulaşabiliyor ve ürettiği enerji tükettiğine eşit olacak şekilde 60km/s hıza çıkabiliyor. Yarışta Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’ nin Nuna7 adlı aracı birinci, Güney Afrika kWaZulu-Natal Üniversitesi’ nin UKZN adlı aracı üçüncü oldu.

‘Sunatolia 2’ aracıyla, 8 gün süren yarışta hiç bir teknik aksaklık yaşamayan ve bu performansıyla büyük övgü toplayan Anadolu Güneş Takımının kaptanı Kerim Peker: ‘Yarış öncesi süreçte gerçekleştirdiğimiz yoğun test sürüşleri ve geliştirdiğimiz mekanik sistemlerimiz bu başarıyı elde etmemizde çok etkili oldu. Bu vesileyle bize destek olarak büyüklüğünü her an hissettiren Anadolu Üniversitesi’ ne, test sürüşleri için bize imkan sağlayan Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’na ve Anadolu Üniversitesi Havaalanı yetkililerine  katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz’ diye konuştu.

Tüm aksamları takım üyeleri tarafından tasarlanarak Anadolu Üniversitesi atölyelerinde üretilen aracın, yapılacak iyileştirmelerin ardından önümüzdeki yıl Avustralya’da düzenlencek olan ‘World Solar Challenge’  güneş arabaları yarışında ülkemizi temsil etmesi bekleniyor.

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Dölekçekiç’in danışmanlığında çalışan Güneş Arabası Takımının başarılı öğrencileri ise şöyle: Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik, Malzeme Bilimi, Endüstri ve Kimya Mühendisliği Bölümlerinden Mehmet Kerim Peker (Takım Kaptanı), Tolga Çevik, Sinem Şenyurt, Cevahir Yıldırım, Efecan Güner, Eray Birer, Eren Dağoğlu, Furkan Ağyürek, Şeyma Fırat, Tolgahan Diş, Uğur Kotanak, Ahmet Cihat Bulut, Doğuşcan Engin.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...