Anasayfa Bilimsel Deneyler, Kimya, Malzeme Bilimi, Videolar Akıllı Çözelti; Propilen Glikol

Akıllı Çözelti; Propilen Glikol

Amerikan Fizik Derneği ilginç bir araştırmanın videosunu yayınladı. Araştırmada farklı renklere boyanmış farklı yapılardaki sıvıların birbirlerinin yüzey gerilimlerine bağlı olarak dışlama, sürükleme gibi ilginç davranışlar sergilediği gözlendi.

Araştırmada sıvıların birbirini sürekli kovalaması gözleniyor. Bu kovalama dairesel bir yörünge çizilen yol üzerindeki damlacıkların sürekli bu yolu takip etmelerine kadar ulaşıyor.

Nedir Bu Kimyasal?

Kimyasalın adı propilen glikol. Petrol yağından elde edilen bu ürün endüstride oldukça yaygın kullanım alanına sahip. Gıda, kozmetik, farmasötikal ve plastik endüstrilerinde kullanılmaktadır. Genellikle yapay duman ya da disko, tiyatro ve televizyon stüdyolarında görülen sisin yapımında kullanılır.

Evde Yapabilir miyim, Yapabilirsem Nasıl Yaparım?

Yapımı zor değil. Öncelikle propilen glikol bulmalısınız. Bulduğunuz kimyasal su ile seyreltiliebiliyor. Seyreltme oranına göre her sıvı bütünlüğü birbirini iten ve farklı yüzey gerilimlerine sahip sıvıları oluşturuyor. Yani %25 lik propilen glikol çözeltisi ile %10 luk propilen glikol çözeltisi birbirinden pek hazetmiyor ve itmeye başlıyor. Renklerinin farklı olmasındaki sebep araştırmacıların sıvıları kolay gözlemek istemeleri yani itme itmeme durumunun renklerle bir alakası yok.

Neden Sıvılar Birbirini İtiyor?

Aslında sıvılar birbirini itmiyor çekiyor. Araştırmacılar bunun statik bir çekim olduğuna inanıyor. Sıvıların karışım oranları eşitse birbirine karışıyor fakat karışım oranı farklıysa yüzey gerilimi başlıyor ve sıvılar birbirini itiyor. İterken de herhangi bir yön farketmiyor bunun nedeni diyelim ki X sıvı damlacığının Y sıvı damlacığının ağırlık noktasına ulaşmaya çalışması iki sıvı arasında itişme gibi görünmeye başlıyor. Yani sıvılar iç içe geçmeye çalışıyor. Tıpkı bir Karaküre ‘de toplanmaya çalışmak gibi.

Kaynak;

bilim-teknoloji.com/akilli-cozelti-propilen-glikol

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...