Anasayfa Kategoriler, Maden Yeni elementin varlığı doğrulandı

Yeni elementin varlığı doğrulandı

ununpentiumLand Üniversitesi’nden İsveçli bilim insanları, Almanya’daki Ağır İyon Araştırma Topluluğu’nda (GSI) yaptıkları çalışmalarla periyodik tabloda geçici bir isimle yer alan elementlerden birinin varlığını doğruladı.

Çekirdeğinde 115 proton olan bu element “süper ağır” elementler arasında yer alıyor. Doğadaki en ağır element 92 protonu olan uranyumdur. Bilim insanları atom çekirdeğine daha fazla tanecik ekleyerek nükleer füzyon tepkimeleriyle daha ağır elementler yapabiliyor.

Bu çalışmada da, proton sayısı 95 olan amerikyumdan yapılmış ince bir tabaka üzerine kalsiyum iyonları gönderiliyor. Bu atom çekirdekleri çarpıştığı zaman oluşan 115 protonlu element, yarı ömrü diğer ağır elementlerinki gibi saniyeden daha kısa olduğu için, çok kısa bir süre var olup hemen bozunuyor.  Daha önce Rusya’da atom sayısı 115 olan bu elementin varlığını gösteren çalışmalar yapılmıştı, fakat Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) bu çalışmalarda elde edilen verileri yeterli bulmadığı için bu elemente geçici olarak atom sayısını oluşturan rakamlara bağlı olarak “ununpentium” adını vermişti. Yeni çalışmanın IUPAC tarafından değerlendirilecek verileri yeterli bulunursa, bu elemente resmi bir isim ve sembol verilecek.

Kaynak: Bilim ve Teknik Dergisi, Sayı 551,  Sayfa: 9

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...