Anasayfa Haberler, Kategoriler, Nanoteknoloji Türkiye’nin İlk Nanoteknoloji Lisans Bölümü Açıldı!

Türkiye’nin İlk Nanoteknoloji Lisans Bölümü Açıldı!

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden (ETÜ) yapılan duyuruya göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerinin alınacağı Türkiye’nin ilk nanoteknoloji lisans bölümü açıldı. Lisans düzeyinde nanoteknoloji eğtiminin verilebileceği bu bölüm Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü olarak gelecek yıl ki tercih listelerinde yerini alacak. Bu bölümde nanoteknoloji ve malzeme bilimi iç içe bir şekilde öğrencilere aktarılması planlanıyor. İlgili duyuruda lisans düzeyindeki Türkiye’nin ilk nanoteknoloji bölümü hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

TOBB ETÜ bünyesinde 2011 yılının sonunda Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği adı altında bir lisans programı kuruldu. Üniversite bünyesinde daha önce MNT (Mikro ve Nanoteknoloji) adı altında yüksek lisans ve doktora programları mevcuttu, artık lisans düzeyinde de Nanoteknoloji eğitim verilecektir. 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilk öğrenciler alınacaktır.TOBB ETÜ Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü (MBN) Türkiye’de lisans düzeyinde Nanoteknoloji eğitimi veren ilk bölüm olacaktır. MBN Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TOBB bünyesindeki sanayi firmaların yoğun talebi üzerine kurulmuştur. TOBB ETÜ MBN’de öğrencileri Malzeme Bilimi’nin temellerini çok iyi öğrenmenin yanı sıra çağımızın devrimi olan Nanoteknoloji’nin temellerini de özümseyeceklerdir. MBN mezunları Nanoteknoloji’nin ufuklarını kullanarak endüstrileşebilen ürünler ortaya koyabilecek birer mühendis olarak mezun olacaklardır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü metal, yarıiletken, seramik, polimer, biyomalzemeler ve kompozit malzemelerin üretimi, karakterizasyonu, cihaz uygulamaları üzerinde çalışan, bunun yanısıra nano boyutta malzemelerin bilinen özellik ve davranışlarının değişimi ve nano-malzemelerin endüstriyel uygulamaları konularında faaliyet gösteren bir bilim ve mühendislik dalıdır.

Ders programı için şu adrese bakabilirsiniz:
http://mbn.etu.edu.tr/tr/etu/content/lisans-programi

Bölüm hakkında diğer bilgilere ulaşmak için:
http://mbn.etu.edu.tr/tr

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...