Anasayfa Kategoriler, Maden Siirt Eruh’da petrol bulundu!

Siirt Eruh’da petrol bulundu!

siirt petrolSiirt Valisi Aydın, Eruh ilçesinde 42.3 gravitede petrol bulunduğu açıkladı.

Siirt’in Eruh ilçesi Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu’nda yaklaşık 4 aydan buyana süren çalışmalar sonucunda 2 bin 371 ile 2 bin 384 metreleri arasında 42.3 gravitede petrol bulunduğu bildirildi.

Vali Ahmet Aydın, petrol arama çalışmalarının yapıldığı bölgede incelemelerde bulundu. Vali Aydın, burada yaptığı açıklamada, çok kaliteli petrole ulaşıldığını söyledi.

Bölgede petrol arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Aydın, “Müjdeli bir haber aldık. Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu’nda 42.3 gravit değerinde çok değerli bir petrol bulundu” dedi.

Bulunan petrolün Batman’dakinden daha kaliteli olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

“Batman’da bulunan petrolün gravit değeri 20, buradaki ise 42 değerindedir. Bölgemizde Türkiye Petrolleri ve Aladdin Middle East Şirketi arama yapıyor. Burada çıkan petrolün rezerv miktarının ne kadar olduğu 3 ay sonra ortaya çıkacak. Teknik elemanlarımızdan aldığımız ilk bilgilere göre, çok kaliteli ve verimli bir petrol yatağından bahsediliyor. Eruh bölgesinde 4 ay gibi kısa bir sürede petrol bulundu. Bundan dolayı arama şirketi çalışanlarına teşekkür ediyoruz. İnşallah bu petrol ilimize hayırlı olur. Bu bölgemiz çok önemli en yakın olan komşu ülkelerimiz Suriye ve Irak’ta petrol varken bizde de olması lazımdı. Şimdi burada da bulundu, inşallah bu çalışmalar ilerledikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız.”

Aladdin Middle East Petrol Arama Şirketi yetkilisi Jeoloji Mühendisi Hüseyin Yıldırım da sondaj çalışmalarında 2 bin 511 metre derinliğe ulaştıklarını kaydetti.

Bulunan petrol ile ilgili test çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Yıldırım, “Sondaj esnasında yaptığımız testlerde 42.3 gravitede petrol bulgusuna rastladık. Bu petrol bulgusunun ekonomik olup olmadığını anlayabilmek için kuyuya pompa indirme çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan 2-3 aylık üretim testlerin sonucunda bu bölgede ekonomik ve ticari bir petrol var mı yok mu onu anlayabileceğiz. Çıkan sonuçlara göre eğer bu bölgede ticari ve ekonomi bir petrol bulgusu olduğu kesinleşirse burada çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Bölgenin en kaliteli petrolünün Eruh ilçesinde çıktığını ifade eden AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran ise bu kuyudan günlük 150 varil petrol çıktığını ve bunun TPAO’nun kuyu ortalamasının üzerinde olduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı (AA)

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...