Anasayfa Kategoriler, Malzeme Bilimi, Otomotiv Sessiz, güvenilir ve çevre dostu otoyollar

Sessiz, güvenilir ve çevre dostu otoyollar

sessiz-guvenilir-ve-cevre-dostu-otoyollar

“Otoyollardaki trafiğin yoğun olması ses kirliliğine neden oluyor. Bunun nedeni ise yol yüzeyüne sürtünen lastiğin çıkardığı seslerdir.”

Danimarkalı araştırmacılar yol üzerinde bazı deneyler yaptılar. Belçika Yol ARaştırma Merkezinden (BRRC) gürültü ve yüzey karakteristikleri uzmanı PERSUDA Proje Koordinatörü Luc Goubert yapılan testlerle ilgili açıklamada bulunda. Goubert; “Otoyolların gürültüsünü azaltmak istiyorsanız yol yüzeyini iyileştirerek lastiğin yolla temasından kaynaklanan gürültüyü azaltmanız gerek. Bunun için üç parametreniz var: Zeminin dokusu, yol tutuşu ve esnekliği. Yol yüzeyinin esnekliği bugüne kadar yeterince araştırılmamış bir parametredir.” dedi. Esnek yol ile yüzeyin rahatsızlık veren yüzeylerinin özel bir ürünle kaplanarak %85 olarak düzeltildiğini belirten Hans Bendtsen, otoyolların etrafına 3 metrelik ses emici duvarların da döşenmesi gerektiğini belirtti.

Laboratuvar deneyleri yaan Annette Neidel, yüzeylerin iyi sonuçlar vermesini yüzeyin yağmur suyunu emmesini ve tekerin yolu daha iyi tutmasına dayandırıyor. Kullanılmış araba lastikleri ile yolların kaplanması yeni bir fikir olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan yetkililer yalnızca önceki denemelerden tam sonuç alınamadığını belirtti.
İsveç Milli Yol ve Ulaşım Enstitüsünd (VTI) görevli olan araştırmacı Carl Södergren, beş tekerleği bulunan araba ile yol tutuşu seviyesi ölçtüğünü ve istatistikleri tuttuğunu belirtti.

Araştırmacı Ulf Sandberg ise yapılan yol yüzeyinin asfalta göre daha pahalı olduğunu ancak daha masraflı olan ses emici duvarlara karşı bir alternafi olduğunu ifade etti ve yapılan çalışmaların ve testlerin sonucunda ürünün ne kadar zamanda aşındığnı ve çevreye yaydığı kirlilik oranını ölçtüklerini ekledi.

Araştırmacılar bu ürünün yakın gelecekte Avrupa yollarındaki ses emici duvarların yerini alacağına inanıyor.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://www.persuadeproject.eu

Muhabir Akif Altundaş | Ajanslar EURONEWS

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...