Anasayfa Havacılık, Videolar Ses hızından da hızlı özel uçak “AS2” [Video]

Ses hızından da hızlı özel uçak “AS2” [Video]

sesten hızlı uçak

Dünyanın ilk süpersonik uçağı için hazırlıkların tamamlanmasına çok az kaldı. Konsept aşaması neredeyse biten ve ilk siparişleri verilen AS2 adlı jet, bir engelle karşılaşmazsa 2023 yılında uçuşlara başlayacak.

Aerion ve Airbus ortak yapımı olan jet DARPA ve NASA imzalı teknolojileri kullanıyor. Sesten çok daha hızlı gideceği ifade edilen jetin ulaşabileceği en yüksek hız Mach 1,5 yani yaklaşık olarak 1,593 km/s. Ses hızının Mach 1 olduğunu belirtelim. Örneğin normal uçuşla 8 saat süren yolculuk AS2 ile 5 saat sürüyor.

8 kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip olan jet, sizin de tahmin edeceğiniz gibi dünyanın en zenginlerini taşıyacak. Şimdiden özel bir havayolu firmasının 20 adet AS2 sipariş verdiği belirtiliyor.

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...