Anasayfa Kategoriler, Teknoloji Robotlara Dokunma Hissi Verecek Sensör Geliştirildi

Robotlara Dokunma Hissi Verecek Sensör Geliştirildi

Günümüzde robot yardımcılarımıza görme, konuşma ve hareket etme kabiliyeti verebiliyoruz ama ya dokunma becerisine ne demeli?

robot dokunma

Robotları koşturmak, zıplatmak veya yük gemisi olarak çalıştırmak anlaşılan bilimadamlarına yeterli gelmiyor. Çünkü MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Northeastern University’den bir ekip, ortaklaşa çalışma sonunda robotlaradokunma yetisi kazandırabilecek bir buluş yapmışlar.
“GelSight” ismindeki bu sensör, bir robot ele takılarak, tutulan nesnelerin şeklini ve biçimini tarayarak, veritabanındaki nesnelerle 3D karşılaştırma yapabilmesini sağlıyor. Robot kol bunun için nesnelerin pozisyonunu tarayan bir kamera ve nesnenin şeklini dokunma ile algılayan ve parmak uçlarında bulunan özel küp şeklinde bir cihaz kullanıyor.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, Rethink Robotics firmasının ürettiği Baxter türü robot kola katılan GelSight sensör küp USB ucunu algılayıp, doğru şekilde tutup, yuvasına götürüp takabiliyor. GelSight sensör küpün nesne tutan yüzeyi esnek ve ince bir plastik malzemeden oluşuyor. Nesne tutulduğunda esnek plastik onun şeklini alıyor ve arka tarafındaki LED ışıklar da yüzeyi aydınlatıp kamera tarafından taranmasını sağlıyor. Nesnenin plastiğe çıkan izi sayesinde karşılaştırma yapılıp nesnenin ne olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği çözümleniyor.

Bu teknolojiyi geliştiren ekip, GelSight’ın insan parmağından 100 kere daha hassas olduğunu belirtiyorlar. Ama büyük ihtimalle sizin dokunma yetisi olan bir robottan çok, değerli video oyun konsolunuzu koruyacak bir robota ihtiyacınız vardır. PlayStation 4 konsol koruyan robot tasarımlı kasalara bir bakmaya ne dersiniz?

Kaynak: Silikon Vadisi

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...