Misinadan yapay kas

140221_kas.hlargeAralarında Türklerin de bulunduğu uluslararası bir ekip, ilginç bir buluşa imza attı. Araştırmacılar, “misinadan” yapay kas yaptı. Yapay kas, insan kasından 100 kat daha güçlü, üstelik maliyeti de düşük.

Olta ipi olarak kullanılan misinadan, insan kasından 100 kat daha güçlü yapay kas üretildi.

Aralarında Türklerin de bulunduğu uluslararası araştırmacılar, olta ve dikiş ipinin hammaddesinden yapay kas yaptı.

Maliyeti oldukça düşük olan yapay kas, protez uzuvlarda, tıbbi aletlerde, robotlarda ve hatta kıyafetlerde kullanılabilecek.

Yapay kasın yapısı, naylon liflerden oluşuyor. Bu lifler, geçirgen bir çubuğa sıkıca sarılıyor. Çubuğun ısına göre lifler büzülüp genleştikçe yapay kasta kasılma gerçkleşiyor. Araştırmacılar bu kasılmanın insan kasındakinden çok daha güçlü olduğunu belirtiyor.

Öyle ki 100-200 derece ısı verildiğinde, yapay kas, insan kasının kaldırabileceğinden 100 kat daha fazla ağırlık kaldırabiliyor.

Yapay kasın, protez uzuvları kuvvetlendirmenin yanı sıra akıllı kıyafetlerin üretilmesinde de kullanılabileceği fikri dile getiriliyor.

Uzmanlar, yapay kastan dokunan kıyafetlerin sıcak havada genleşerek serin, soğuk havada ise büzülerek sıcak tutacağını ifade ediyor.

Sosyal medyada paylaş;

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...