Anasayfa Kategoriler, Otomotiv 5 liraya 500 kilometre gitmeye ne dersiniz?

5 liraya 500 kilometre gitmeye ne dersiniz?

İTÜ Güneş Arabası Ekibi tarafından üretimine başlanan, Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası “Aruna” ile 5 liraya 500 kilometre yol alınabilecek.

1428267181264

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi tarafından üretimine başlanılmış olan “Aruna” adlı aile arabası, 5 liraya 500 km yol alabiliyor.

İTÜ öğrencileri tarafından oluşan ekip, 9 yılda yaptığı 7 araba ile 18 kupa kazandı. Ekip yarışlara yönelik otomobil üretmek yerine artık vatanşların kullanabileceği kaliteden ödün vermeden ekonomik olmasını amaçladıkları, Türkiye’nin ilk güneş enerjisi ile çalışan arabasını üretiyor.

Mitolojide 7 atın çektiği aracı ve güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık anlamına gelen “Aruna” ismi verilen 4 kişilik aracın tasarımı yüklenici firmaya verildiği günden beri 25 kişilik bir ekip tarafından üniversitede bulunan atölyelerde aracın üretimine ara vermeden devam ediyor.

İTÜ Güneş Arabası Ekip lideri Burak Oklar, AA muhaberine yerli bir araba üretmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti. Seriüretime ihtiyaç duyduklarını belirten Oklar, elini taşın altına koymak isteyenlere kapılarının açık olduğunu hatta kapıda beklediklerini de gülümseyerek söyledi ve ekledi “Tüm çalışmaları sponsor desteği ile yapıyoruz.”.

Araç 2 saate şarj oluyor ve kilometrede bir kuruş yakıyor. Araçta dokunmatik orta ekran, park için sensör, head-up display ve cruise gibi donanımlar da bulunuyor. Oklar “Aracımız, güneş enerjisini depolayan aküyle çalışacak. Bu aküyü, atölyemizde kuracağımız 7,5 kilovatlık şarj ünitesi ile 2 saatte şarj edebileceğiz. Bir depo ile güneşten enerji almadan, ortalama 70 kilometre hızla 5 liraya 500 kilometre yol yapılabilecek. Bu hızla giderken evde kullanılan bir su ısıtıcısı kadar güç harcıyoruz” diye konuştu.
Aruna’nın, kilometrede 1 kuruşluk bir elektrik tüketeceğini dile getiren Oklar, “Bu hesaba, güneşten alınan ve geri kaz

Sosyal medyada paylaş;

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...

  • yunus emre dalkılıç

    herşey iyi güzel ama keşke ismi türkçe bir şey konulsaymış dahada güzel olabilirmiş.elinize sağlık iyi çalışmalar.